Zastanawiasz się czy wybrać się do kopalni soli w Wieliczce? Nie wahaj się. Zabytkowa kopalnia ma dla Ciebie wiele propozycji.  Jak zorganizowane jest zwiedzanie i dlaczego warto odwiedzić solne podziemia? Dowiesz się z informacji zawartych poniżej.

Miasto Wieliczka ze słynną na cały świat kopalnią znajduje się na południowy wschód od dawnej stolicy Polski. Z centrum Krakowa (w zależności od pory dnia i roku) samochodem do kopalni dotrzesz nawet w pół godziny. Z lotniska w Balicach w równie krótkim czasie.

W pobliżu wejścia do obiektu znajdują sie dwa oficjalne parkingi kopalni soli. Przy ulicy Daniłowicza (tuż obok szybu) na mniejszym parkingu zaparkujesz samochód osobowy (GPS: 49.98268970827618, 20.056340812031422). Na większym parkingu kopalni przy ulicy Dembowskiego 22 (GPS: 49.984659288360376, 20.05291831342518) zlokalizowanych jest wiele miejsc: dla samochodów osobowych, autokarów, motocykli czy kamperów.  

Z Krakowa do kopalni udać się możesz komunikacją publiczną.

Załóżmy, że jako środek transportu wybierzesz pociąg relacji Kraków-Wieliczka, a podróż rozpoczynasz ze stacji Kraków Główny do Wieliczki. Wtedy wysiądź na ostatniej stacji (Wieliczka Rynek Kopalnia). Następnie udaj się w kierunku szybu Mikołaja Daniłowicza. Ze stacji kolejowej do tego szybu, w którym rozpoczyna się zwiedzanie Trasy Turystycznej, jest ok. 250-300 m. Po zwiedzaniu do Krakowa wrócisz z tej samej stacji.

W pobliżu szybu Daniłowicza znajduje się też przystanek autobusu 304. Autobusy tej linii wyruszają w Krakowie z ul. Ogrodowej (Dworzec Główny Zachód), zatrzymują się w pobliżu skrzyżowania ulic Daniłowicza i Dembowskiego. Stąd jest już blisko do wejścia do kopalni. Na autobus 304 musisz zaopatrzyć się w bilet aglomeracyjny (strefy I i II).

Kopalnię zwiedzać można codziennie z wyjątkiem: Niedzieli Wielkanocnej, 1 listopada, 24-25 grudnia oraz 31 grudnia. Zobacz godziny otwarcia

Którą trasę wybrać?

Kopalnia oferuje do zwiedzania m.in.: Trasę Turystyczną, Trasę Górniczą (obecnie nieczynna), Szlak Pielgrzymkowy, tematyczne oferty, wizytę w Tężni Solankowej. Zwiedzanie kopalni odbywa się pod opieką przewodnika.

Trasa Turystyczna to najpopularniejszy szlak zwiedzania, czynny przez cały tydzień  w godzinach od 9:00 do 17:00 (od 2 listopada trasa czynna będzie poniedziałek – piątek 9:00-15:00, sobota – niedziela 9:00-17:00). O tych godzinach planowane jest pierwsze i ostatnie zejście na trasę. Ten szlak rozpoczyna się w szybie Mikołaja Daniłowicza, ul. Daniłowicza 10.

To, co kopalnia ma naj, ujrzysz właśnie na tej trasie. Trudno opisać wszystkie atrakcje słowami – trzeba je koniecznie zobaczyć. Nie raz, nie dwa, a wiele razy w życiu.

Dość powiedzieć, że zwiedzając poeksploatacyjne wyrobiska kopalni zgłębia się tajniki historii Polski, poznaje górnicze dziedzictwo, odkrywa fenomen matki natury i sił przyrody.  Na szczególny podziw zasługuje praca wielu pokoleń górników, którzy przez stulecia cierpliwie, kawałek po kawałku drążyli solną skalę.

Na Trasie Turystycznej znajduje się m.in. kaplica św. Kingi (najokazalsza podziemna kaplica) i wiele innych niepowtarzalnych miejsc. Wśród nich trzy jeziora solankowe, monumentalne konstrukcje ciesielskie, rzeźby i płaskorzeźby z soli.

Ten szlak łączy aktywny wypoczynek z  dużą porcją wiedzy, doznaniami wizualnymi (zabytki sprzed kilkuset lat) i dobroczynnym działaniem soli na organizm (oczyszcza drogi oddechowe).

Zwiedzanie Trasy Turystycznej rozpoczyna się od zejścia schodami. Do pokonania jest 380 drewnianych stopni.  Zwiedza się około 20 komór do III poziomu (135 metrów), wyjazd na powierzchnię odbywa windą. Temperatura pod ziemią wynosi 17-18 stopni Celsjusza.

Zwiedzanie tej trasy trwa około 2 – 3 godz. i jest połączone z wizytą w podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich. Przed i po zwiedzaniu zapraszamy do skorzystania z oferty gastronomicznej w Bistro Posolone (tuż obok szybu Daniłowicza).

Trasa Górnicza – ma formę aktywnej przygody, ze zdobywaniem szlifów w zawodzie górnika. Obecnie – z uwagi na obostrzenia związane z pandemią – nieczynna.

Tężnia Solankowa – to obiekt na powierzchni w Parku św. Kingi, przypominający warowny zamek – tyle że zbudowano go z tarniny, po której spływa lecznicza solanka.  

Lecznicze pobyty w tężni polecamy osobom z dolegliwościami górnych i dolnych dróg oddechowych, rekreacyjnie – każdemu. Z wieży tężni roztacza się widok na tereny kopalni i część miasta.

Każdy turysta przed wejściem do nadszybia szybu Daniłowicza oraz podczas zwiedzania kopalni jest zobowiązany do zasłonięcia ust i nosa maseczką ochronną. Zalecana częsta dezynfekcja rąk.


Trasa Turystyczna

Zwiedzać w grupie czy indywidualnie? To pytanie trzeba sobie zadać na etapie planowania. Przygotowanie do wizyty w Kopalni Soli „Wieliczka” wygląda inaczej, gdy wybierasz się w większej grupie zorganizowanej np. z biurem podróży czy szkolną wycieczką, a inaczej w przypadku  turystów podróżujących indywidualnie (z rodziną, znajomymi), kilkuosobową grupą itp. 

Turyści indywidualni zakupu biletu dokonać mogą:

 • na miejscu w kasach kopalni

Tury w języku polskim

Zwiedzanie w polskojęzycznych turach odbywa się w miarę na bieżąco. Z uwagi na obostrzenia zejścia na trasę organizowane są w grupach maksymalnie 30-osobowych.

Turyści z zakupionymi wcześniej biletami online udają się na podziemny szlak w wyznaczonych godzinach.

Tury w językach obcych

Zwiedzanie w turze obcojęzycznej odbywa się:

 • codziennie: w języku angielskim o godz. 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00
 • w dni powszednie (w listopadzie i grudniu 2021): w języku angielskim o godz. 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00
 • w weekendy (w listopadzie i grudniu 2021): w języku angielskim o godz. 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00
 • codziennie (do końca grudnia 2021): w języku niemieckim o godz. 14:15*, języku francuskim o godz. 12:15*, w języku hiszpańskim o godz. 13:40*, w języku włoskim o godz. 13:45*, w języku rosyjskim o godz. 14:10*

* W przypadku zwiedzania w językach innych niż polski i angielski
wymagany jest wcześniejszy zakup biletów online przez stronę www.ebilety.kopalnia.pl

3 grudnia 2021 roku (piątek) – Trasa Turystyczna będzie nieczynna.


Dowiedz się więcej o indywidualnym zwiedzaniu Trasy Turystycznej

Zwiedzanie grupowe

Turyści zorganizowani zdecydowanie powinni dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem. 

Można to zrobić na 2 sposoby:

 • wysłać mail na adres: rezerwacja@kopalnia.pl podając dzień, godzinę, język zwiedzania, liczbę uczestników wycieczki

lub

Grupy szkolne dokonują rezerwacji na podobnych zasadach, jak turyści grupowi.

Rezerwować można przewodników w językach:

 • polskim
 • angielskim
 • francuskim
 • niemieckim
 • włoskim
 • rosyjskim
 • hiszpańskim
 • serbo-chorwackim
 • japońskim 

Dowiedz się więcej o grupowym zwiedzaniu Trasy Turystycznej

Trasa Turystyczna – praktyczne informacje

Pod ziemią, niezależnie od pory roku, panuje stała temperatura ok. 17-18 stopni Celsjusza. Warto włożyć wygodne obuwie i nastawić się na długi spacer – ok. 3,5 km oraz schody do pokonania – ponad 800, a już na wstępie, w szybie Daniłowicza ok. 380 stopni.

Masz ze sobą bagaż? Ten o wymiarach 35x20x20 cm możesz zabrać pod ziemię. Większy zostaw w przechowalni bagażu, która znajduje się przy szybie Daniłowicza.

Na Trasie Turystycznej znajdują się sklepiki z pamiątkami, punkty gastronomiczne oraz toalety. O dokładną lokalizację zapytaj przewodnika. Podczas zwiedzania możesz filmować i fotografować. Kopalnia pozwoli ci odetchnąć od codzienności, ale jeśli zechcesz natychmiast podzielić się z bliskimi i znajomymi wrażeniami z wycieczki: w kopalni jest miejsce z darmową siecią wi-fi oraz zasięgiem telefonii komórkowej.

Potrzebujesz skorzystać z bankomatu lub kantoru:  znajdują się one na powierzchni.

Kopalnię mogą zwiedzać wszyscy. Nie ma ograniczeń wiekowych. Niemniej, ze względu na dużą liczbę schodów na trasie, odradzamy zabieranie pod ziemię wózków dziecięcych.

W wyjątkowych sytuacjach niektóre komory Trasy Turystycznej mogą być wyłączone z ruchu. Na organizację ruchu turystycznego oraz dostępność poszczególnych usług, i ofert wpływa przebieg pandemii covid-19.

Osoby z niepełnosprawnością ruchową

Część podziemnych wyrobisk (na poziomie II kopalni) jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Aby skorzystać z tej formy zwiedzania, należy skontaktować się z Działem Obsługi Turystyki meilowo: rezerwacja@kopalnia.pl lub telefonicznie +48 12 278 75 43, + 48 12 278 75 44.

Tury organizowane są codziennie o godz. 9:00. Udział możliwy po wcześniejszej rezerwacji terminu. Do kopalni można zabrać psa przewodnika lub psa asystującego.

UWAGA! Od 2 listopada 2021 w związku z remontem zamykamy dla ruchu turystycznego szyb Daniłowicza. Z chwilą zamknięcia Szybu Daniłowicza zawieszone zostają tury dla osób niepełnosprawnych. Decyzja ta jest podyktowana faktem, że zwiedzanie odbywało się będzie Szybem Paderewski, który nie posiada windy.

Trasa Turystyczna – ceny biletów

Zwiedzanie Trasy Turystycznej w języku polskim

 • bilet normalny73 zł/1 os.
 • bilet ulgowy dla dzieci i młodzieżyikonka informacyjna55 zł/1 os.

ikonka informacyjnaDla kogo: dla dzieci powyżej 4. roku życia i młodzieży szkolnej uczącej się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych – po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej.

 • bilet ulgowy dla studentów i seniorów63 zł/1 os.

ikonka informacyjnaDla kogo: dla studentów do 26. roku życia po okazaniu ważnej legitymacji studenckiej oraz ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem, potwierdzającego datę urodzenia, emerytów i rencistów po okazaniu ważnej legitymacji wydanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, osób w wieku powyżej 65. roku życia po okazaniu ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem, potwierdzającego datę urodzenia, a także osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów po okazaniu ważnego dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność.

 • bilet rodzinny (2+2)201 zł/4 os.

ikonka informacyjnaDla kogo: dla rodziny złożonej z 2 osób dorosłych i 2 dzieci w wieku od 4 do 16 lat.

 • bilet szkolny28 zł/1 os.

ikonka informacyjnaDla kogo: przysługuje grupom zorganizowanym (przedszkola, szkoły podstawowe zwiedzające kopalnię z przewodnikiem w języku polskim)

 • bilet do lat 40 zł/1 os.


Zwiedzanie Trasy Turystycznej w języku obcym

 • bilet normalny100 zł/1 os.
 • bilet ulgowy dla dzieci i młodzieżyikonka informacyjna80 zł/1 os.

ikonka informacyjnaDla kogo:  dla dzieci powyżej 4. roku życia i młodzieży szkolnej, uczącej się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych – po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej.

 • bilet ulgowy dla studentów i seniorów 90 zł/1 os.

ikonka informacyjnaDla kogo:  dla studentów do 26. roku życia po okazaniu ważnej legitymacji studenckiej oraz ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem, potwierdzającego datę urodzenia, emerytom i rencistom po okazaniu ważnej legitymacji wydanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, osobom w wieku powyżej 65. roku życia po okazaniu ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem, potwierdzającego datę urodzenia, a także osobom z niepełnosprawnością oraz ich opiekunom po okazaniu ważnego dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność.

 • bilet rodzinny (2+2) – 280 zł/4 os.
  Dla kogo: przysługuje rodzinie złożonej z 2 osób dorosłych i 2 dzieci w wieku od 4 do 16 lat.
 • bilet do lat  40 zł/1 os.

Warto wiedzieć

 • cennik obowiązuje do 31.12.2021 r.
 • w cenę biletu wliczona jest usługa przewodnicka oraz wstęp na trasę Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka (poziom III, długość trasy: 1,5 km, czas zwiedzania: ok. 1 godz.),
 • rabaty i ulgi wyszczególnione w „Cenniku usług turystycznych Kopalni Soli „Wieliczka” i Muzeum Żup Krakowskich” w ramach Trasy Turystycznej nie łączą się,
 • posiadaczom Karty Dużej Rodziny przysługuje 30% rabat na zakup indywidualnych biletów wstępu (normalnych i ulgowych) umożliwiających zwiedzanie Trasy Turystycznej w języku polskim. Rabat udzielany przy zakupie biletów w kasach kopalni,
 • usługi są realizowane zgodnie z „Regulaminem zwiedzania Kopalni Soli „Wieliczka” i Podziemnej Ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka” umieszczonym na stronach internetowych www.kopalniawieliczka.eu, www.kopalnia.pl oraz dostępnym w siedzibie kopalni.

Trasa Górnicza czasowo wyłączona jest z możliwości zwiedzania

Trasa Górnicza –  jak i kiedy zwiedzać?

Trasę Górniczą możesz zwiedzić o określonych godzinach, wybierając którąś z dostępnych tur w języku polskim lub obcym.

Grupy zorganizowane mogą dokonywać rezerwacji poza godzinami tych tur. By jej  dokonać należy napisać e-mail na adres trasa.gornicza@kopalnia.pl lub zadzwonić pod numer 12 278 75 70.

Gdy podróżujesz indywidualnie (z rodziną, znajomymi) bilety możesz kupić:

 • za pośrednictwem strony: ebilety.kopalnia.pl
 • na miejscu w kasach w szybie Regis, ul. Kościuszki 9 w Wieliczce (zalecamy wcześniejszą rezerwację miejsc w turze)

Tury w języku polskim

Zwiedzanie Trasy Górniczej w języku polskim odbywa się codziennie w godzinach:

10.00, 12.00, 14.15, 15.00

Tury w językach obcych

Zwiedzanie w turach obcojęzycznych się codziennie:

 • język angielski – co godzinę od 10:00 do 17:00
 • język niemiecki – o godz. 14:15
 • język francuski – o godz. 12:15
 • język hiszpański – o godz. 13:40
 • język włoski – o godz. 11:45
 • język rosyjski – o godz. 11:10

Trasa Górnicza – praktyczne informacje

Trasa Górnicza to niezapomniana przygoda oraz niepowtarzalna okazja, by sprawdzić, jak to jest być górnikiem! Zwiedzanie to nie tylko podziwianie wyrobisk (najstarsze pamiętają średniowiecze), ale też liczne zadania wzorowane na dawnych oraz współczesnych pracach górniczych.

Wędrówka Trasą Górniczą trwa ok. 2 godzin, a rozpoczyna się w szybie Regis. Warto być co najmniej 15 minut przed planowaną godziną zwiedzania, bo zanim śmiałkowie udadzą sią na podziemny szlak, muszą dopełnić prawdziwych górniczych formalności: przebrać się w ochronny kombinezon, pobrać górniczy sprzęt, przejść krótkie szkolenie dotyczące zasad bezpieczeństwa (co potwierdza sią własnoręcznym podpisem) oraz wpisać się do książki zjazdów.

Trasa Górnicza to surowsza wersja wielickiej kopalni, dlatego włóż wygodne nieprzemakalne buty (przed Tobą do przejścia 2 km) oraz odzież stosowną do temperatury ok. 14-16 st. C. Dodatkowo otrzymasz kombinezon, który uchroni Twoje ubranie przed solnym kurzem oraz kroplami solanki.

Każdy turysta przed zwiedzaniem otrzymuje  zamykaną szafkę – nie martw się więc o swoje osobiste rzeczy czy niewielki bagaż. Przechowasz je bezpiecznie na powierzchni w szybie Regis.

Na Trasie Górniczej nie ma punktów gastronomicznych. Toalety znajdują się na powierzchni w szybie Regis. Na Trasie Górniczej nie ma wi-fi ani zasięgu telefonii komórkowej. Podczas zwiedzania możesz filmować i fotografować.

Dodatkowe informacje

W wyjątkowych sytuacjach niektóre komory Trasy Górniczej mogą być wyłączone z ruchu. Wyrobiska Trasy Górniczej nie są przystosowane do potrzeb turystów z niepełnosprawnością ruchową.

Trasa Górnicza – ceny biletów

Zwiedzanie Trasy Górniczej w języku polskim

 • bilet normalny66 zł/1 os.
 • bilet ulgowy dla dzieci i młodzieżyikonka informacyjna48 zł/1 os.

ikonka informacyjnaDla kogo: dla dzieci powyżej 4. roku życia i młodzieży szkolnej uczącej się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych – po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej.

 • bilet ulgowy dla studentów i seniorów57 zł/1 os.

ikonka informacyjnaDla kogo: dla studentów do 26. roku życia po okazaniu ważnej legitymacji studenckiej oraz ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem, potwierdzającego datę urodzenia, emerytów i rencistów po okazaniu ważnej legitymacji wydanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, osób w wieku powyżej 65. roku życia po okazaniu ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem, potwierdzającego datę urodzenia, a także osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów po okazaniu ważnego dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność.

 • bilet rodzinny (2+2)180 zł/4 os.

ikonka informacyjnaDla kogo: dla rodziny złożonej z 2 osób dorosłych i 2 dzieci w wieku od 4 do 16 lat.


Zwiedzanie Trasy Górniczej w języku obcym

 • bilet normalny – 93 zł/1 os.
 • bilet ulgowy dla dzieci i młodzieżyikonka informacyjna – 73 zł/1 os.

ikonka informacyjnaDla kogo: dla dzieci powyżej 4. roku życia i młodzieży szkolnej, uczącej się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych – po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej.

 • bilet ulgowy dla studentów i seniorów – 84 zł/1 os.

ikonka informacyjnaDla kogo: dla studentów do 26. roku życia po okazaniu ważnej legitymacji studenckiej oraz ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem, potwierdzającego datę urodzenia, emerytom i rencistom po okazaniu ważnej legitymacji wydanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, osobom w wieku powyżej 65. roku życia po okazaniu ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem, potwierdzającego datę urodzenia, a także osobom z niepełnosprawnością oraz ich opiekunom po okazaniu ważnego dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność.

 • bilet rodzinny (2+2) – 259 zł/4 os.

ikonka informacyjnaDla kogo: przysługuje rodzinie złożonej z 2 osób dorosłych i 2 dzieci w wieku od 4 do 16 lat.

Warto wiedzieć

 • w cenę biletu wliczona jest usługa przewodnicka,
 • Trasę Górniczą mogą zwiedzać dzieci, które ukończyły 10. rok życia,
 • usługi są realizowane zgodnie z „Regulaminem zwiedzania Trasy Górniczej” umieszczonym na stronach internetowych www.kopalniawieliczka.eu, www.kopalnia.pl oraz dostępnym w siedzibie kopalni.

Tężnia solankowa

Drewno modrzewiowe, dębina oraz tarnina, czyli gałązki dzikiej śliwy, a do tego wielicka solanka czerpana z głębokości ponad 200 m – oto przepis na zdrowie!

Zasada działania tężni solankowej jest bardzo prosta: spływająca po tarninie solanka pod wpływem czynników atmosferycznych zagęszcza się i paruje. Powstaje dobroczynny aerozol, który wnikając do dróg oddechowych, stymuluje je do samooczyszczania.

Inhalacje solankowe wspomagają leczenie chorób dróg oddechowych. Zalecane są również profilaktycznie – jako remedium np. na zanieczyszczone powietrze. Inhalacja połączona ze spacerem po tężni doskonale relaksuje i wycisza. Optymalna długość inhalacji solankowej to ok. 30 min., ale oczywiście dłuższa, bądź krótsza wizyta w tężni również poprawia samopoczucie.

Pierwsze tężnie zbudowano w Polsce w XVII wieku, choć ostatnio archeologia dostarczyła dowodów na to, że mogły pojawić się dużo wcześniej. Tężnie solankowe dostarczały surowca do warzelni – „zagęszczały” solankę. Z czasem zorientowano się jednak, że powstający wokół drewnianych budowli mikroklimat sprzyja zdrowiu – i tak zaczęła się lecznicza kariera budowli z drewna i tarniny.

Tężnia solankowa Kopalni Soli „Wieliczka” to największy tego typu obiekt na południu Polski. Przypomina warowny zamek i w pewnym sensie jest twierdzą – broni naszego zdrowia.

Tężnia solankowa – praktyczne informacje

Tężnia solankowa Kopalni Soli „Wieliczka” znajduje się w Parku św. Kingi, w bliskim sąsiedztwie szybu Daniłowicza. Trudno zresztą przegapić jej charakterystyczną sylwetkę zwieńczoną masywną wieżą.

Każdy dzień jest dobry na inhalacje solankowe, choć niewątpliwie najlepszy to ten ciepły, słoneczny i wietrzny, który sprzyja parowaniu solanki oraz rozprzestrzenianiu po obiekcie leczniczego aerozolu.

Wybierając się na spacer po tężni, pamiętaj o stroju dostosowanym do pogody. Pamiętaj też, że solanki, choć zdrowe dla układu oddechowego, mogą zostawić plamy na ubraniu.

Tężnia czynna jest codziennie w godzinach otwarcia Trasy Turystycznej. Wyjątkowych przypadkach (m.in. sytuacja epidemiczna, wyjątkowo niekorzystna pogoda, np. siarczyste mrozy czy przegląd techniczny) kopalnia zastrzega sobie możliwość zamknięcia obiektu również w innym terminie.

Biletów nie trzeba rezerwować. Wystarczy przyjść w godzinach otwarcia tężni i kupić je w kasie przy wejściu. Masz ze sobą bagaż? Ten o wymiarach 35x20x20 cm możesz zabrać ze sobą, większy zostaw w przechowalni bagażu znajdującej się przy szybie Daniłowicza.

Nie zabieraj do tężni zwierząt. Zakaz nie dotyczy psów asystujących oraz psów przewodników. W tężni nie używaj otwartego ognia, nie pal papierosów ani e-papierosów, nie wprowadzaj na teren obiektu roweru.

Tężnia (z wyjątkiem wieży widokowej i tarasów) dostępna jest dla osób z niepełnosprawnościami. Na dziedziniec można wjechać wózkiem dziecięcym. Na tarasy widokowe ulokowane na murach tężni oraz wieży prowadzą schody.

W pobliżu tężni usytuowana jest też stacja ładowania pojazdów elektrycznych.

Tężnia Solankowa – ceny biletów

 • bilet normalny – 9 zł/1 os.
 • bilet ulgowyikonka informacyjna – 6 zł/1 os.

ikonka informacyjnaDla kogo: przysługuje dzieciom powyżej 4. roku życia, młodzieży szkolnej i studentom do 26. życia po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem, potwierdzającego datę urodzenia, osobom powyżej 65-go roku życia po okazaniu ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem, potwierdzającego datę urodzenia a także osobom z niepełnosprawnością oraz ich opiekunom po okazaniu ważnego dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność.

 • bilet rodzinny (2+2)  – 24 zł/4 os.

Dla kogo: przysługuje rodzinie złożonej z 2 osób dorosłych i 2 dzieci w wieku od 4 do 16 lat.

 • bilet do lat 4 – 0 zł/1 os.
 • karnet 5 wejść normalny – 30 zł/1 os.
 • karnet 5 wejść ulgowyikonka informacyjna – 20 zł/1 os.

ikonka informacyjnaDla kogo: przysługuje dzieciom powyżej 4. roku życia, młodzieży szkolnej i studentom do 26. życia po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem, potwierdzającego datę urodzenia, osobom powyżej 65. roku życia po okazaniu ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem, potwierdzającego datę urodzenia a także osobom z niepełnosprawnością oraz ich opiekunom po okazaniu ważnego dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność.

 • Karnet 10 wejść normalny – 50 zł/1 os.
 • Karnet 10 wejść ulgowyikonka informacyjna – 30 zł/1 os.

ikonka informacyjnaDla kogo: przysługuje dzieciom powyżej 4. roku życia, młodzieży szkolnej i studentom do 26. życia po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem, potwierdzającego datę urodzenia, osobom powyżej 65. roku życia po okazaniu ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem, potwierdzającego datę urodzenia a także osobom z niepełnosprawnością oraz ich opiekunom po okazaniu ważnego dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność.

Warto wiedzieć

 • karnety są ważne 30 dni od dnia zakupu,
 • posiadaczom Karty Dużej Rodziny przysługuje 30% rabat na zakup indywidualnych biletów wstępu (normalnych i ulgowych). Rabat udzielany jest w przypadku zakupu w kasach kopalni
 • pobyt w tężni ma charakter indywidualny, nie jest ograniczony czasowo, choć warto pamiętać, że lekarze zalecają inhalacje trwające ok. 30 minut. Nie ma ograniczeń wiekowych,
 • usługa jest realizowana zgodnie z „Regulaminem Tężni Solankowej Kopalni Soli „Wieliczka” umieszczonym na stronach internetowych www.kopalniawieliczka.eu, www.kopalnia.pl  oraz dostępnym w siedzibie Kopalni i przy wejściu do Tężni solankowej.

Procedury bezpieczeństwa

W Kopalni Soli „Wieliczka” jesteś bezpieczny. Ruch turystyczny oraz uzdrowiskowy prowadzimy zgodnie z rygorystycznymi przepisami prawa geologicznego i górniczego, na podstawie decyzji i wskazań specjalistycznych urzędów górniczych.

W kopalni (zatem na Trasie Turystycznej, Trasie Górniczej, w uzdrowisku) oraz w tężni solankowej nie wolno:

 • używać otwartego ognia,
 • latarek elektrycznych,
 • palić papierosów (również elektronicznych),
 • nie wolno też wprowadzać zwierząt – wyjątkiem są psy asystujące oraz przewodnicy osób niewidomych i słabowidzących. Nie posiadamy miejsca, w którym można pozostawić pupila.

Dodatkowo do tężni solankowej nie wolno wprowadzać rowerów. Rower można pozostawić na parkingu w specjalnie do tego wyznaczonym miejscu.

W związku z pandemią covid-19 wprowadziliśmy politykę bezpieczeństwa sanitarnego. Przy wejściu do budynku nadszybia szybu Daniłowicza należy założyć maseczki ochronne. Zalecamy także dezynfekować ręce – w wielu miejscach, zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni znajdują się dozowniki z płynem dezynfekującym.

Wybrane działania prowadzone przez Kopalnię Soli „Wieliczka” w ramach ochrony przed koronawirusem:

 • dezynfekcja powierzchni często dotykanych, używanych przez wiele osób, takich jak klamki, poręcze, ławki, a także toalety (pod ziemią i na powierzchni),
 • codzienna dezynfekcja Trasy Turystycznej poprzez opylanie i zamgławianie, również dezynfekcja powierzchni dotykowych,
 • dwa razy na dobę dezynfekcja naczynia wyciągowego.

Połącz zwiedzanie z…

 • posiłkiem w Karczmie Górniczej (obecnie nieczynna), restauracji Grand Sal, Bistro Posolone.

Na co masz smak? Nasi szefowie kuchni to kulinarni artyści. W Karczmie Górniczej skosztujesz przysmaków kuchni polskiej. W restauracji Grand Sal czeka menu skomponowane w oparciu o regionalne tradycje i składniki. Z kolei w Bistro Posolonym znajdziesz najlepsze burgery w Wieliczce.

 • zakupem pamiątek w sklepach firmowych lub online

Ręcznie wykonane solne rzeźby, kosmetyki, przyprawy… Wybór solnych produktów jest ogromny.

 • noclegiem w Hotelu Grand Sal lub Komorze Słowackiego lub Stajnia Gór Wschodnich w Uzdrowisku

Zostań z nami dłużej. Skorzystaj z komfortowych pokoi w naszym hotelu albo sprawdź, co śni się pod ziemią!

 • pobytem w Uzdrowisku

  Lecznicze walory kopalnianego mikroklimatu są bezdyskusyjne. Ukryte w głębi ziemi uzdrowisko pozwala odpocząć od codzienności i wypełnić płuca naprawdę zdrowym i czystym powietrzem.

Spacer połączony z inhalacją solankową to okazja, by zaczerpnąć zarówno zdrowego powietrza, jak i zrelaksować się i wypocząć.

 • odpoczynkiem w Parku św. Kingi

Park założono w XIX wieku. Od tamtej pory zachwyca zielenią oraz atmosferą spokoju. Jest ulubionym miejscem spacerów i odpoczynku, zarówno turystów, jak i mieszkańców Wieliczki. Na jego skraju znajduje się m.in. Tężnia Solankowa i parking (wjazd od ul. Dembowskiego).

Szczegółowe informacje: www.kopalnia.pl

Regulaminy zwiedzania

Regulamin zwiedzania
Szczegółowe zasady zwiedzania
Zasady obowiązujące w czasie pandemii covid-19
Zasady dotyczące rezerwacji przez grupy zorganizowane
Szczegółowe zasady sprzedaży biletów
Regulamin Tężni Solankowej

Kontakt

Infolinia: +48 12 278 73 02

Rezerwacje grupowe: +48 278 75 43 +48 12 278 75 44

rezerwacja@kopalnia.pl