Zapraszamy dzieci i młodzież do poruszenia koła wyobraźni i przygotowania kolorowych rysunków inspirowanych kołami, które można znaleźć w Kopalni Soli „Wieliczka”. Obrazki należy przynieść 1 czerwca do punktu sprzedaży biletów na Koło Widokowe przy szybie Daniłowicza. Autorzy prac będą mogli odebrać wejściówki na Koło i z jego wysokości zobaczyć widok na najbliższą okolicę.
Taka oto historia…
Koło to część płaszczyzny ograniczona okręgiem – tyle powiada geometria. Poza tym koło może być też: błędne, zamachowe, zębate, młyńskie, ratunkowe, a w Kopalni Soli „Wieliczka” np. linowe lub czerpakowe. Cóż tu kryć, w dziejach ludzkości koło jest wynalazkiem znacznie ważniejszym niż kawa, internet oraz samolot. Zresztą, bez koła tych ostatnich pewnie byśmy nie mieli.
Nie bardzo wiadomo, kto i kiedy koło wymyślił. Archeolodzy szacują to wiekopomne odkrycie na jakieś 5 tys. lat i osadzają w Mezopotamii, zapewne w którymś z garncarskich warsztatów. Niewykluczone też, że kołem zaczęto posługiwać się w różnych miejscach niezależnie od siebie. Jedno pozostaje absolutnie pewne, bez koła żylibyśmy w zupełnie innym świecie.
Kopalniane inspiracje
Koła są wszędzie – w maszynach i urządzeniach, w pojazdach i w budynkach, w sztuce i języku. Są także w zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka”. Nietrudno je odszukać. Okrągłe jest wyrzeźbione w komorze Staszica logo UNESCO, podobnie słynne żyrandole w kaplicy św. Kingi oraz w komorze Michałowice, a także głowica górniczej lampy.



Na Trasie Turystycznej w komorze Pieskowa Skała zwiedzający mogą zobaczyć pompę pater noster, zaś na Trasie Górniczej w komorze Tanecznica koło czerpakowe. Górniczego charakteru nadają Wieliczce wieże szybowe, a wraz z nimi koła linowe.
Urobek z prac zabezpieczających przewozi się w wozach wyposażonych oczywiście w koła. Wózki górnicze zmieniają kierunek na skrzyżowaniach dzięki okrągłym zwrotnikom. Ogromne drewniane koło stanowiło kluczowy element kieratu polskiego. Niejeden zasłużony górnik z dumą nosi przypięte do munduru okrągłe medale. Ozdobą galowego górniczego munduru są złote guziki – rzecz jasna okrągłe. To zaledwie przykłady, albowiem kół w kopalni jest znaczenie więcej!
Koło wyobraźni
Rysunek koniecznie musi być kolorowy, zawierać napis Kopalnia Soli „Wieliczka” oraz zainspirowany kopalnią motyw kół lub koła. Każdy zostanie uhonorowany dwoma biletami na Koło Widokowe przy szybie Daniłowicza, zaś te najpiękniejsze pojawią się na stronie internetowej kopalni i w mediach społecznościowych. Czas zatem puścić w ruch koła wyobraźni i zabrać się do rysowania, malowania, wyklejania.
Przed przystąpieniem do artystycznej pracy, prosimy zapoznać się ze szczegółowym Regulaminem akcji.
Bilety będzie można wykorzystać w terminie od 1 do 30 czerwca 2025 r.
