Kopalnia Soli „Wieliczka” powitała milionowego w tym roku turystę. Turystę, a właściwie turystkę, która do Wieliczki przyjechała z Czech, z Brna. Solne progi przekroczyła przed południem 30 listopada.

Moc niespodzianek

Na nadszybiu szybu Daniłowicza na milionową turystkę 2022 czekało mnóstwo niespodzianek. Podjęto ją z honorami i, jak przystało na wielicką kopalnię, solą. Wśród pamiątek, które zabrała ze sobą do domu, były unikatowa solna rzeźba, solne kosmetyki oraz oryginalny górniczy kask. Z rąk Pawła Nowaka, Prezesa Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. milionowa turystka otrzymała voucher,  dzięki któremu będzie mogła wypocząć w Hotelu Grand Sal i skorzystać z dobrodziejstw kopalnianego mikroklimatu w podziemnym Uzdrowisku.

Milion w 11 miesięcy

Milion gości w 331 dni to powód do dużej radości – podkreśla Paweł Nowak, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. – Ostatni raz taką frekwencję kopalnia świętowała przed pandemią, w roku 2019. Wtedy milionowego gościa powitała już latem. Rok 2022 przynosi nam mocny dowód na to, że ruch turystyczny odbudowuje się po ostatnich, niełatwych dla branży, dwóch latach. Porównując kończący się rok z ubiegłym, zanotowaliśmy wzrost ruchu turystycznego o ponad 55%.

W roku 2019 Kopalnia Soli „Wieliczka” zanotowała rekordową frekwencję przeszło 1,8 mln zwiedzających. W pandemicznym 2020 było to 441,1 tys., a w 2021 – 693,6 tys. turystów.

Goście z Polski i z zagranicy

Wśród gości odwiedzających wielicką kopalnię przeważają Polacy (58% całego ruchu). Przed pandemią trend był odwrotny – dominowali obcokrajowcy. W roku 2022 widać już wyraźnie, że zagraniczni turyści wracają na solny szlak. Najliczniejsi są Brytyjczycy, Niemcy i Francuzi. Czesi znaleźli się na miejscu 4., zaś na 5. goście z USA.