Oddawanie krwi to tak naprawdę dzielenie się życiem. 7 lipca w Kopalni Soli „Wieliczka” udało się zgromadzić aż 53 litry bezcennego płynu od 119 osób. Kandydatów na krwiodawców stawiło się w nadszybiu Regisu aż 140.

Oddawanie krwi nie boli

Zbiórka wystartowała o godzinie 9.00. Od samego rana w nadszybiu szybu Regis przewijał się tłum kandydatów na krwiodawców. Samo oddawanie krwi nie trwa zbyt długo, jakieś 10 minut, jednak na poprzedzającą je procedurę trzeba sobie przygotować około godziny. Szczegółowa ankieta, wnikliwy wywiad medyczny, wstępne badania, a wszystko po to, żeby było bezpiecznie. Jak zapewniają krwiodawcy, oddawanie krwi nic nie boli. Wkłucie oceniają na równi z ugryzieniem nieszczególnie groźnego owada (specjalnie wyprofilowana igła nie powoduje bólu), zaś pobranie jednej jednostki krwi, tj. 450 ml w żaden sposób nie osłabia zdrowego organizmu. Nadto nad całym przedsięwzięciem czuwa personel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Bezcenny dar

Zgodnie z tradycją kopalnianych zbiórek każdy krwiodawca otrzymał nie tylko posiłek regeneracyjny, ale też bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej. 7 lipca dopisali wieliczanie oraz mieszkańcy powiatu wielickiego. W kolejce do pomagania ustawili się mieszkańcy Krakowa, Olkusza, Zatoru, a nawet dwójka turystów z Poznania, która akurat zwiedzała nasz region. Nie zawiedli pracownicy Kopalni Soli „Wieliczka” – krew oddało aż 40 osób. Wszyscy czekali cierpliwie, rozumiejąc, że ich wytrwałość jest na wagę czyjegoś zdrowia i życia. Jak dotąd nie wyprodukowano krwi syntetycznej. Ten, komu uda się ta sztuka, z pewnością zasłuży na Nagrodę Nobla. Do tego czasu jedynym sposobem na pozyskanie tej bezcennej płynnej tkanki jest dobrowolna donacja.

Wspólne przedsięwzięcie

Akcja „Podaruj krew, podaruj życie” odbywa się w wielickiej kopalni nieprzerwanie od 2016, zawsze dwa razy w roku – w lipcu oraz w grudniu. Łącznie przedsięwzięcie przyniosło ponad 700 litrów krwi od blisko 1450 osób. Zbiórka to wspólne przedsięwzięcie MK NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Soli „Wieliczka”, Kopalni Soli Wieliczka” i działającego przy niej Klubu HDK oraz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.