Przetrwać COVID-19 to jedno. Wrócić do zdrowia – drugie. Pacjenci, którzy przeszli infekcję koronawirusem, często i długo zmagają się z jej skutkami. Gdzie mogą szukać pomocy? Uzdrowisko Kopalnia Soli „Wieliczka”, które specjalizuje się w rehabilitacji pulmonologicznej, oferuje fachowe i skuteczne wsparcie w powrocie do sił.

Trudna i długa batalia

Zmęczenie, brak energii, kłopoty z oddechem, zadyszka, a nawet bezsenność. Wielu ozdrowieńców musi pokonać naprawdę żmudną i wyboistą drogę, by móc powiedzieć, a przede wszystkim poczuć, że są naprawdę zdrowi.

Chorobę przeszedłem dramatycznie, bardzo ciężko. Byłem w szpitalu. Dokuczały mi duszności, nie mogłem złapać oddechu. Byłem bardzo wycieńczony, miałem nawet problemy  z mową. Na szczęście udało mi się wrócić do świata – relacjonuje Andrzej Garycki, który dochodzi do siebie w wielickich podziemiach. – Długo po opuszczeniu szpitala cierpiałem na bezsenność. Miałem kłopoty z oddechem, który był płytki. Zmęczenie ogarniało mnie po kilku zaledwie krokach. Po pierwszych dniach w uzdrowisku i ćwiczeniach oddechowych poczułem, że mój organizm zaczyna w dużym stopniu wracać do normalności. Zajęcia, które odbywamy, zwłaszcza te oddechowe, bardzo wpłynęły na poprawę i jakość mojego snu i, co za tym idzie, z każdym dniem nabieram coraz lepszej formy fizycznej, jak również psychicznej. Zyskuję coraz większą pewność siebie – przyznaje.

Indywidualne podejście

Lecznicze 2,5-godzinne pobyty 135 m pod ziemią składają się z odpowiednio dobranych ćwiczeń. Pogrupowano je w dwa półgodzinne panele zawierające trening wytrzymałościowy, siłowy oraz ćwiczenia oddechowe, równoważne, koordynacyjne i rozciągające. Zajęcia prowadzone przez doświadczonych rehabilitantów stopniowo, bez niepotrzebnego forsowania nadwątlonych organizmów przywracają wydolność oddechową, dobrą kondycję oraz energię do życia.

Każda osoba traktowana jest bardzo indywidualnie – zapewnia Katarzyna Rys, Dyrektor Uzdrowiska Kopalnia Soli „Wieliczka”. – Zabiegi planujemy w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Uwzględniamy choroby współistniejące. Krok po kroku prowadzimy naszych pacjentów ku zdrowiu. Poprawiamy jakość ich życia oraz przywracamy tolerancję wysiłku. Dbamy, aby pacjenci odbudowywali w sobie nie tylko fizyczne siły, ale też pewność, że wrócą do pełnej sprawności, że znów będą sobą.

Unikatowy mikroklimat

Rehabilitacja pulmonologiczna w Uzdrowisku Kopalnia Soli „Wieliczka” ma tę przewagę, że odbywa się w unikatowym mikroklimacie.

Rehabilitacja oddechowa u pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego przynosi doskonałe efekty w naturalnych warunkach panujących w uzdrowisku. Bezcennym wsparciem w leczeniu jest kopalniane powietrze – wolne od zanieczyszczeń oraz alergenów – potwierdza dr n. med. Anna Pełkowska, Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Uzdrowiska Kopalnia Soli „Wieliczka”.

COVID-19 jest traumatycznym doświadczeniem, które pogłębiają długofalowe skutki choroby. Pobyt w zabytkowej kopalni, z dala od zewnętrznego świata, z jednej strony odbudowuje zdrowie, z drugiej zaś przywraca psychiczną równowagę. Podziemna rehabilitacja oddechowa to sposób, by wrócić do pełnej aktywności zawodowej oraz społecznej – mówiąc krótko: odzyskać siebie sprzed choroby.

Dla kogo podziemna terapia?

Uzdrowisko Kopalnia Soli „Wieliczka” swój program rehabilitacji kieruje do osób, które chorowały na COVID-19 i borykają się z jego długofalowymi konsekwencjami. Program dedykowany jest również pacjentom cierpiącym na przewlekłe choroby dróg oddechowych (np. astmę lub POChP), u których infekcja koronawirusem zaostrzyła dolegliwości.

Z podziemnej terapii można skorzystać w ramach NFZ lub odpłatnie. Każdy dzień zabiegowy obejmuje 2,5-godzinny pobyt leczniczy w leczniczych komorach solnych. Zjazdy odbywają się w trybie dziennym, od poniedziałku do piątku. Pacjenci przebywają w podziemnym sanatorium pod stałą opieką lekarza, fizjoterapeuty i pielęgniarki.