Grudniowa odsłona akcji „Podaruj krew, podaruj życie” przyciągnęła do wielickiej kopalni ponad 100 krwiodawców. 8 grudnia w budynku nadszybia szybu Regis 94 osoby oddały łącznie 42,3 litra krwi.

Krwiodawcy z wielu stron


W grudniowy ranek do „Regisu” ustawiła się długa kolejka kandydatów na krwiodawców – byli wśród nich mieszkańcy powiatu wielickiego, górnicy, policjanci. Niektórzy przyjechali z daleka m.in. z Zakopanego. Przyszło wiele osób, które oddają krew systematycznie. Nie zabrakło również tych, którzy postanowili zrobić to pierwszy raz w życiu.

Oddawanie krwi nie boli. Nie jest w żaden sposób niebezpieczne czy uciążliwe. Jednorazowo pobiera się jedynie 450 ml, co dla zdrowego organizmu jest ubytkiem praktycznie niezauważalnym. Wszystko odbywa się pod okiem lekarza, personelu medycznego, zawsze przy użyciu jednorazowego sprzętu. Krwiodawcy nie mają wątpliwości, że warto brać udział w kolejnych zbiórkach. Dlaczego? Bo tak trzeba, po prostu. Krew jest bezcenna. Póki co nie da się jej wyprodukować, można ją jedynie podarować. Oddając krew, dzielimy się tym, co najcenniejsze: życiem i zdrowiem.

Akcja z długą tradycją

Akcja „Podaruj krew, podaruj życie” odbywa się w Kopalni Soli „Wieliczka” od 6 lat, dwa razy do roku – w lipcu oraz w grudniu. Zbiórek nie przerwała nawet pandemia, bowiem krew jest nieustannie potrzebna. Niezbędna przy operacjach, ratująca życie ofiarom wypadków, przetaczana u chorych… W tej edycji akcji chętnych do podzielenia się krwią było 107 osób, 94 to się udało (brak przeciwskazań).

Łącznie od roku 2016 (razem z tą edycją) w Kopalni Soli „Wieliczka” zebrano już blisko 750 litrów od przeszło 1544 osób. Kolejne akcje przynoszą nie tylko litry bezcennego leku, ale też edukują, zachęcają, by spróbować, bo oddawanie krwi naprawdę nic nie boli.

Do udziału w akcji zaprosili organizatorzy i partnerzy: Kopalnia Soli „Wieliczka, MK NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Soli „Wieliczka”, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, Klub HDK przy Kopalni Soli „Wieliczka”. Krwiodawcy otrzymali posiłek regeneracyjny, a także upominek od wielickiej kopalni: bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej.