MK NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Soli „Wieliczka”, Kopalnia Soli „Wieliczka” i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie zapraszają we czwartek 6 lipca do nadszybia szybu Regis. Krew będzie można oddać w godzinach 9.00-16.00. Krwiodawcy, prócz posiłku regeneracyjnego, otrzymają również bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej.

Ponad 745 litrów

Akcja pod hasłem „Podaruj krew, podaruj życie” odbywa się od roku 2016, zawsze w lipcu i grudniu. Do tej pory przyniosła już ponad 745 litrów krwi od przeszło 1500 dawców. Zdrowiem i życiem hojnie dzielą się mieszkańcy powiatu wielickiego, pracownicy kopalni, a nawet turyści. Do nadszybia szybu Regis zaglądają też licznie mieszkańcy powiatów ościennych. Wśród dawców są zarówno osoby, które w ten sposób pomagają od lat, np. członkowie kopalnianego Klubu HDK, jak i ci, którzy dzielą się krwią pierwszy raz w życiu. Wieliczka to dobre miejsce, by zdobyć się na odwagę: pracownicy RCKiK czuwają nad całą procedurą, rozwiewają też wszelkie wątpliwości, cierpliwie wszystko wyjaśniają. Radą służą również doświadczeni krwiodawcy.

O czym pamiętać?

Samo pobieranie krwi trwa niedługo, raptem ok. 10 minut. Trzeba jednak mieć w zapasie nieco więcej czasu, bowiem cała procedura jest dłuższa: składają się na nią m.in. wywiad medyczny i wstępne badanie. Aby zostać krwiodawcą, trzeba być zdrowym. Niestety niektóre schorzenia eliminują z tej formy pomocy na zawsze. Inne są tylko czasowym przeciwwskazaniem. Warto wcześniej zapoznać się ze wskazaniami i przeciwwskazaniami do oddawania krwi, np. odwiedzając witrynę krakowskiego RCKiK.

Krew jest zawsze potrzebna

Jednorazowo oddaje się jedną jednostkę krwi, tj. 450 ml. To dla zdrowego organizmu praktycznie niezauważalny ubytek. Wszystko odbywa się pod stałą kontrolą medycznego personelu, z użyciem jednorazowego sprzętu: bezpiecznie i komfortowo, bezboleśnie. Honorowe krwiodawstwo budzi tym większy szacunek, że jest jedynym sposobem pozyskania krwi, której – póki co, nie da się wyprodukować. Można ją tylko podarować. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie na bieżąco publikuje zapotrzebowanie na konkretne grupy krwi, niemniej każda będzie bezcenna, każda niezbędna  i „na już”. Krwi nie można bowiem zbyt długo przechowywać, krew pełna nadaje się do użytku tylko przez 35 dni.

Organizatorzy

Lipcowa edycja akcji „Podaruj krew, podaruj życie” będzie już 15. odsłoną kopalnianej zbiórki. Organizatorem jest MK NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Soli „Wieliczka”, współorganizatorami Kopalnia Soli „Wieliczka”, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, Klub Honorowych Dawców Krwi przy Kopalni Soli „Wieliczka”.