Krew ratuje zdrowie i życie. Podczas zbiórki w Kopalni Soli „Wieliczka” zebrano jej dokładnie 57 litrów i 880 ml. W nadszybiu szybu Regis 6 lipca stawiło się 154 kandydatów na dawców. Krwią podzieliło się 131 osób. Akcja „Podaruj krew, podaruj życie” odbywa się w wielickiej kopalni nieprzerwanie od roku 2016 i łącznie przyniosła już ponad 800 litrów bezcennego płynu.

Wakacje to dla centrów krwiodawstwa trudny czas. Lato zachęca do podróży, a to oznacza, że niestety rosną statystyki wypadków. Krew, każdej grupy, jest potrzebna zatem od zaraz. Nie można jej jednak zbyt długo przechowywać, stąd centra muszą swoje zapasy uzupełniać na bieżąco.

Zbiórka w zabytkowej kopalni jest inicjatywą MK NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Soli „Wieliczka”. Odbywa się konsekwentnie od 2016 roku, zawsze w lipcu oraz w grudniu. Krwią chętnie dzielą się mieszkańcy powiatu wielickiego i powiatów ościennych, górnicy, a także turyści. W tegorocznej letniej odsłonie akcji wzięli udział m.in. krwiodawcy z Wieliczki i okolic, z Zakopanego, Krakowa, Myślenic, Nowego Sącza, a nawet z odległego województwa kujawsko-pomorskiego oraz ze Lwowa.

Kolejka kandydatów na krwiodawców ustawiła się przy szybie Regis wczesnym rankiem. – Już o godzinie siódmej były tłumy – cieszy się Adam Gawlik, Przewodniczący MK NSZZ „Solidarność” przy wielickiej kopalni. – Krew jest bardzo potrzebna. To jest dar życia. Bardzo nam zależy, żeby propagować krwiodawstwo, zachęcać do niego i przypominać, że ta forma pomocy jest bezcenna. Dla każdego dawcy mamy dodatkowy upominek: bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej – mówi.

Osoby oddające krew podkreślają, że to nic nie boli, a cała procedura przebiega w komfortowych warunkach. Zostaje wygodnie siedzieć i cierpliwie czekać, aż pod opieką personelu krakowskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa spłynie 450 ml krwi, czyli jedna jej jednostka. Dla zdrowego organizmu to żaden ubytek, dla ofiar wypadków, pacjentów na stołach operacyjnych – kwestia zdrowia i życia.