Znamy zwycięzców III edycji konkursu „Zaśpiewaj i Ty Niepodległej”. Kapituła zakończyła już obrady – z przeszło 580 zgłoszeń wyłoniła 16 laureatów oraz 11 wyróżnień. Wyróżnienia specjalne przyznała także Małopolska Kurator Oświaty. Kto które zajął miejsce podamy za tydzień, ponieważ teraz jest jeszcze czas na głosowanie publiczności. Zapraszamy na facebookowy profil Kopalni Soli „Wieliczka”, na którym od 17 listopada publikujemy najlepsze 16 utworów tegorocznego konkursu.  Rozstrzygnięcie głosowania publiczności i informacja na temat miejsc zostanie podana 24 listopada.

Rekordowa dawka patriotyzmu

Wybór nie był łatwy. W tym roku nadeszła rekordowa liczba patriotycznych pieśni. Obrady jurorów trwały kilka dni. Były pełne emocji oraz wzruszeń. Małopolscy uczniowie po raz kolejny dowiedli, że są nie tylko utalentowani, ale też niezwykle wrażliwi i świadomi, czym jest prawdziwy patriotyzm.

Od ułanów do Dżemu

Młodzi artyści – soliści oraz zespoły, rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-IV i V-VIII. Jedni postawili na patriotyczną klasykę. Byli więc ułani, szara piechota, pąki białych róż. Inni postanowili przygotować własne interpretacje mniej osłuchanych utworów, takich jak np. legionowe „Leguny w niebie” czy „Puść mnie matko” Dżemu. Nie zabrakło zatem nawiązania do historycznych rocznic związanych z wojną polsko-bolszewicką, powstaniem na Górnym Śląsku, plebiscytami, zaślubinami Polski z Bałtykiem.

Nagroda publiczności

Czas oddać głoś publiczności! Najlepsze 16 utworów prezentujemy na Facebooku Kopalni Soli „Wieliczka”: fb.com/kopalniawieliczka. Posłuchajcie, obejrzyjcie i zagłosujcie w komentarzach na swoich faworytów. Wskażcie zwycięzców, których obdarujemy czytnikami Kindle od Wojewody Małopolskiego i nagrodami od wielickiej kopalni. Głosowanie trwa do północy 23 listopada.

Na wszystkich laureatów konkursu czekają cenne nagrody rzeczowe, bilety na zwiedzanie zabytkowej wielickiej kopalni, upominki, dyplomy. Do tradycji konkursu „Zaśpiewaj i Ty Niepodległej” należy podziemny koncert galowy. Ze względu na pandemię COVID-19 wspólne patriotyczne śpiewanie nie mogło odbyć się w zaplanowanym terminie. Koncert został przesunięty na bezpieczniejszy czas. O jego nowej dacie będziemy informować.

Wyjątkowy konkurs

Do udziału w muzycznej rywalizacji zaprosili Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Paweł Nowak, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna Damian Konieczny, Dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Wieliczce Jan Godłowski oraz Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak.

„ZAŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ III edycja #Rozśpiewana małoPOLSKA od Bałtyku aż do Śląska!” to wspólne przedsięwzięcie Wojewody Małopolskiego, Kopalni Soli „Wieliczka” oraz Małopolskiego Kuratora Oświaty. W tym roku do grona organizatorów dołączyło Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Wieliczce, a konkurs odbywa się w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA 2017-2022. Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.