Niedziela Palmowa w Kopalni Soli „Wieliczka” rozpoczęła się od Drogi Krzyżowej. Modlitwie przewodziły dzieci z Przedszkola Sióstr Urszulanek w Sierczy, muzyczną oprawę zapewnił zespół „Prowadź mnie” z Krzyszkowic. Po Mszy św. w kaplicy św. Kingi nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną „Hosanna Jezusowi”.

Wielickie przedszkolaki niecierpliwie czekały na werdykt jurorów. W tym roku przygotowały wyjątkowe piękne palmy – kolorowe, pomysłowe, z materiałów nawiązujących do wielkanocnej symboliki. Jury szczególnym uznaniem obdarowało dzieła z elementów wykonanych ręcznie. Konkurs „Hosanna Jezusowi” to wspólne przedsięwzięcie Kopalni Soli „Wieliczka”, Parafii św. Klemensa w Wieliczce oraz Przedszkola im. św. Anieli Merici Sióstr Urszulanek U.R. w Sierczy. Przedsięwzięcie zachęca najmłodszych do poznawania i kultywowania świątecznych tradycji oraz do rozwijania artystycznych pasji.

Niedziela Palmowa to inaczej Niedziela Męki Pańskiej. Droga do zbawienia prowadziła przez Golgotę, o czym wiernym przypomina nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Stacje Męki Pańskiej w pochylni Barącza zostały zamontowane w 5. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Wykonali je w lipowym drewnie utalentowani górnicy-rzeźbiarze. W każdej Stacji znajduje się kamień przywieziony z Golgoty. Górnicy w Wielkim Poście zapraszają mieszkańców Wieliczki i okolic na podziemną Drogę Krzyżową. Nabożeństwo odprawiane jest w kolejne wielkopostne przed Mszą w kaplicy św. Kingi. W Wielki Piątek w pochylni Barącza będą modlić się pracownicy Kopalni Soli „Wieliczka”.

fot. T. Kordula