Co to jest czako? Skąd w Wieliczce wzięła się sól? Na czym polega praca w kopalni? Już wkrótce najmłodsi będą mogli osobiście o wszystko zapytać górnika. Kopalnia Soli „Wieliczka” zaprasza wielickie i krakowskie przedszkola do udziału w bezpłatnym projekcie edukacyjnym „Dzień Górnika”. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo i telefonicznie od 6 listopada.

Wieliccy górnicy wyruszą do przedszkoli tradycyjnie w okolicach Barbórki, zatem na przełomie listopada i grudnia. Przybędą w galowych mundurach, z programem pełnym ciekawostek, zagadek, konkursów. Spotkania z dziećmi mają charakter interaktywny, a poświęcone są górniczym tradycjom regionu. Najmłodsi mają okazję dowiedzieć się, czym różni się galowy strój górnika od tego roboczego. Poznają legendy o św. Kindze i dobrym duchu kopalni Skarbniku. Gry, zabawy, quizy przenoszą dzieci do tajemniczego i fascynującego świata solnych górników.

Pierwsza edycja „Dnia Górnika” odbyła się w roku 2016. Od tamtej pory projekt cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Co roku przedszkolaki z niecierpliwością wyglądają spotkania z górnikiem, który jak nikt inny opowiada o solnych skrzatach, pracy w dawnej kopalni oraz współczesnych zadaniach kopalnianej załogi. Program doskonale wpisuje się w nurt edukacji regionalnej, przybliżając zwyczaje górniczej Wieliczki. Przypomina o Barbórce, najważniejszym święcie wszystkich górników w Polsce.

Akcja skierowana jest do przedszkoli z Krakowa, Wieliczki i powiatu wielickiego. Spotkanie trzeba wcześniej zarezerwować: telefonicznie pod numerem 12 278 73 70  lub mailowo, pisząc na: dzien.gornika@kopalnia.pl.

Na zgłoszenia czekamy od 6 listopada 2023 r. od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-14:00. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zajęcia są odpowiednie dla dzieci w wieku 4-6 lat. Spotkanie z górnikiem trwa ok. 40 minut. Regulamin akcji dostępny jest na www.kopalnia.pl.