Chińskie przysłowie głosi: „Powiedz mi, a zapomnę. Wytłumacz mi – a zapamiętam. Pozwól mi zrobić samodzielnie – a zrozumiem”. Słowa te wprost idealnie opisują Trasę Górniczą w Kopalni Soli „Wieliczka”. Ten niezwykły turystyczny szlak pozwala nie tylko zobaczyć solne cuda, ale przede wszystkim doświadczyć podziemi i sprawdzić się w górniczym fachu.

Od “ślepra” do górnika

Trasa Górnicza od 12 kwietnia 2023 znów jest dostępna dla zwiedzających. Podziemna przygoda wprowadza w tajniki górnictwa. Można powiedzieć, że uczy kopalni kompleksowo: prowadzi przez jej historię, objaśnia geologię, wdraża w górniczą codzienność – tę dawną i tę całkiem współczesną. Pod okiem doświadczonego przodowego kandydaci nabierają nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim doświadczenia. Każdy „śleper” otrzymuje funkcję oraz zadanie do wykonania. W grupie są więc m.in. metaniarze, mapowi, cieśle. Przodowy czuwa nad ich poczynaniami, podpowiada, jak poradzić sobie z kolejnymi wyzwaniami, ale też surowo i sprawiedliwie ocenia efekty pracy swych podopiecznych.

Wyprawa rozpoczyna się w centrum Wieliczki, w XIV-wiecznym szybie Regis. Turyści otrzymują ochronny strój, czerwony kask, górniczą lampę, pochłaniacz oraz specjalny znaczek identyfikacyjny. Do przedzjazdowego rytuału na Trasie Górniczej należy również szkolenie – z użycia górniczego sprzętu oraz obowiązujących pod ziemią zasad bezpieczeństwa. To bardzo ważne, bowiem „ślepry” udają się do kopalni surowej, często nieoświetlonej, wymagającej. Już na progu wielkiej podziemnej przygody muszą zrozumieć, że w głębi ziemi najważniejsze są odpowiedzialność, skupienie i zespołowe działanie.

Przygoda życia

Trasę poprowadzono wyrobiskami, z których część pamięta czasy staropolskie. Przemierzane komory i chodniki są inspiracją do odsłonięcia kolejnych tajemnic zabytkowej kopalni oraz do wykonania zadań. Trzeba wszak m.in. pokruszyć i załadować do beczki sól, przeciąć stojak, sprawdzić skład kopalnianej atmosfery, z pomocą mapy wytyczyć dalszą marszrutę. Czasem przodowy pozwoli turystom na chwilę odpoczynku, sobie zaś na gawędziarską opowieść o dawnych czasach, okraszoną anegdotami oraz ciekawostkami. Górnicza brać ma swoje specyficzne zwyczaje, czego świeżo upieczeni adepci doświadczają na końcu zwiedzania. Zanim bowiem otrzymają certyfikaty potwierdzające pierwsze górnicze szlify, czeka ich jeszcze pasowanie na górnika.

Zwiedzanie Trasy Górniczej trwa ok. 2-3 godziny. Szlak jest dostępny również dla dzieci, pod warunkiem, że ukończyły 10. rok życia. Trasa Górnicza to dobry pomysł na szkolną wycieczkę. Bilety można kupić za pośrednictwem serwisu internetowego kopalni lub na miejscu w kasach w nadszybiu szybu Regis. Po szczegółowe informacje dotyczące organizacji zwiedzania, cen oraz godzin zapraszamy na www.kopalnia.pl.