Zapraszamy na relację na żywo z podziemnej Pasterki. Zgodnie z górniczym obyczajem uroczysta Msza zostanie odprawiona w wigilijny poranek. Transmisja z kaplicy św. Kingi rozpocznie się 24 grudnia o godzinie 8.00 na kanale You Tube.

Link do transmisji

Wigilijny poranek

Wśród kopalnianej ciszy, wśród lśniącej soli – Jezus rodzi się wszędzie tam, gdzie ludzie na Niego czekają. Górnicza tradycja nakazuje, by witać Dzieciątko w Wigilię rano. Zanim wstanie słońce i na dobre zacznie się dzień, górnicza brać udaje się do kopalni, by rozpocząć świętowanie Bożego Narodzenia od wspólnej modlitwy. Tegoroczną Pasterkę w kaplicy św. Kingi odprawi Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski.

Wyjątkowe miejsce

Pracownicy Kopalni Soli „Wieliczka” przyprowadzają na Pasterkę swoich bliskich, zapraszają przyjaciół i wieliczan. Wykuta w soli świątynia przypomina Grotę Narodzenia. Przez blisko sto lat utalentowani wieliccy górnicy rzeźbili w jej ścianach, scena po scenie, życie Jezusa – od Narodzin w betlejemskiej stajence po Zmartwychwstanie.

Tradycja

Dawniej, gdy w Wieliczce jeszcze wydobywano sól, dobrym zwyczajem było w Wigilię nie prowadzić już ciężkich robót pod ziemią. W wigilijny poranek górnicy wracający z nocnej zmiany spotykali tych, którzy szychtę dopiero rozpoczynali. Wspólnie szli pomodlić się, przywitać Bożą Dziecinę i tak poranna Pasterka stała się w Kopalni Soli „Wieliczka” tradycją.