W sobotę 15 maja wznawia działalność tężnia solankowa Kopalni Soli „Wieliczka”. Na kuracje i relaksujące spacery będzie można udać się do niej w godzinach od 10:00 do 18:00.

Zwiedzanie z dystansem

Tężnia Kopalni Soli “Wieliczka” poprawia zdrowie i wzmacnia odporność, a powstały wokół niej mikroklimat stanowi naturalne lecznicze inhalatorium. Pobyty w obiekcie organizowane będą z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych (m.in. maseczki podczas przejścia na wieżę widokową i dystans społeczny).

 Lecznicza moc solanki

W tężni solankowej kopalni płynie solanka pochodząca z wypływu na poziomie VII kopalni (głębokość 255 m).  Wiek wód zasolonych w tym wypływie datowany jest na ok.  12 tysięcy lat (zgodnie z wynikami badaniami izotopowych). Właściwości lecznicze tych wód zostały potwierdzone przez Państwowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

Solanka spełnia wymagania określone dla mineralnej wody leczniczej – solanki chlorkowo-jodowej. Może być wykorzystywana m.in.  do inhalacji wg wskazań lekarskich oraz do wytwarzania aerozolu solnego w tężni.

Inhalacje solankowe wspomagają leczenie schorzeń górnych dróg oddechowych. Przynoszą ulgę alergikom. Spacer po tężni to również doskonały pomysł na chwilę relaksu.

Zasada działania

9-metrowa konstrukcja tężni w Parku św. Kingi wykonana jest z drzewa modrzewiowego, podobnie 22,5 m wieża. Wyłożono ją gałązkami tarniny (dzikiej śliwy). Solanka wyprowadzana jest na górę tężni, po czym grawitacyjnie spływa w dół rozbijając się o gałązki – w ten sposób tworzy się  solny aerozol wewnątrz i wokół murów tężni. Ma on szczególne walory zdrowotne: cząsteczki mają znaczną zdolność wnikania poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę.

Dlaczego warto?

Inhalacje przy tężni szczególnie zalecane są osobom cierpiącym na choroby dróg oddechowych. Do tężni warto się udać  również będąc zdrowym na przyjemny spacer i chwilę relaksu.