Zabytkowa kopalnia, profesjonalna scena, wielkie emocje i wspaniała muzyka – 8 listopada w komorze Warszawa odbył się koncert laureatów VI edycji konkursu „zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGLEJ! Filmowa piosenka o Polsce pamięta”. Małopolscy uczniowie zachwycili talentem i śpiewająco zdali egzamin z patriotyzmu.

Konkurs

W tym roku jurorzy stanęli przed nie lada wyzwaniem. Do konkursu zgłoszono 180 utworów. Każdy został uważnie przesłuchany. Komisja i kapituła oceniały m.in. umiejętności wokalne, muzykalność, wyraz artystyczny, towarzyszące piosenkom teledyski.

Jesteśmy, jak co roku zresztą, mile zaskoczeni ilością zgłoszeń – komentuje Paweł Nowak, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A., współorganizator VI edycji konkursu „zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ”. – Co roku przygotowywana jest nowa formuła, nowy temat przewodni. Tym razem była nim muzyka z polskich filmów i seriali.

Z filmów i seriali

Utalentowani uczniowie małopolskich szkół podstawowych śmiało sięgnęli po miłe uchu i sercu piosenki. W programie galowego koncertu znalazły się m.in. „Rzeka marzeń”, „Ballada o Janku Wiśniewskim”, „Soplicowo”, „Diewczyna z granatem”, „Nim wstanie dzień” czy „Róża i bez”. Publiczność dała się porwać koncertowej magii i wspólnie z laureatami nuciła „W stepie szerokim” oraz „Balladę o pancernych”. Oklaskom nie było końca. Artyści solidnie przygotowali się do podziemnego koncertu podczas profesjonalnej próby zorganizowanej 125 m pod ziemią.

Misja

Konkurs „zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ” z całą pewnością rozbudza zainteresowanie najmłodszych mieszkańców regionu ojczystą historią oraz patriotycznym repertuarem. Tę niezwykłą moc konkursu potwierdzają wysoki poziom zgłoszeń oraz zawsze wspaniały i wzruszający koncert w zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka”.

Wychowanie patriotyczne wśród dzieci i młodzieży powinniśmy wspierać. Powinniśmy dodawać siły i przekonania, że patriotyzm to nie jest przeszłość – zaznacza Ryszard Pagacz, p.o. Wojewody Małopolskiego.

Młodzi Małopolanie nie tylko pięknie śpiewają, ale też robią to świadomie. Mile zaskakują swoją patriotyczną dojrzałością, doceniają utwory, które opowiadają o niełatwej drodze Polski do wolności.

Można wtedy sobie przypomnieć, jaka była Polska dawniej. Że była pod zaborami, że była wojna, ale potem jednak Polsce udało się to przezwyciężyć – podkreśla 10-letni Antoni Sroka, najlepszy solista wśród klas I-IV.

Wtóruje mu 12-letnia Zuzanna Nizioł: – Każdy chce to uczcić w swój sposób, tak, żeby był dumny, że żyjemy w tym kraju – stwierdza. Tego samego zdania jest Szymona Chatała, lat 13, który wyśpiewał sobie pierwsze miejsce w kategorii soliści z klas V-VIII. – Piosenka przekazuje miłość do ojczyzny – zauważa młody artysta. – Ja ogólnie lubię śpiewać takie piosenki, bo od małego chciałem być żołnierzem – wyjaśnia z uśmiechem.

Szósta edycja

W muzyczne szranki stanęli soliści oraz zespoły. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-IV oraz V-VIII. Jurorzy nagrodzili najlepszych wykonawców, a także za najlepszy teledysk i najlepiej zaśpiewany utwór filmowy. Konkurs „zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGLEJ” to wspólne przedsięwzięcie Kopalni Soli „Wieliczka” oraz Wojewody Małopolskiego. Muzycznym zmaganiom partnerowali: Kuratorium Oświaty w Krakowie, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Agencja Mienia Wojskowego, Cyfrowa Polska, Akademia Muzyczna im. K. Pendereckiego w Krakowie, TVP3 Kraków.