Salt Mine Cup, organizowany we współpracy z Kopalnią Soli „Wieliczka”  odbył się już po raz 8. W tegorocznej edycji, rozgrywanej w ostatni weekend maja, młodzi zawodnicy z 7 krajów zaprezentowali wyjątkowo wysoką piłkarską formę. Zwyciężyli debiutanci na SMC: AP Raków Częstochowa.

Wśród 24 zespołów w turnieju wzięły udział akademie piłkarskie (11-latkowie) z Manchester City, Liverpool FC, Atletico Madryt, Sporting Lizbona, Barca Academy Warszawa, Wisła Kraków, Cracovia, Lech Poznań, Akademii Piłkarskiej Wieliczka.Po sobotnich rywalizacjach w Myślenicach w niedzielę 28 maja na Wielickiej Arenie Lekkoatletycznej rozgrywano mecze półfinałowe i finałowe.

Salt & mine

Turniej z kopalnią związany jest nie tylko z nazwy. Młodzi piłkarze chętnie zwiedzają wielickie podziemia, a górnicy rzeźbiarze co roku pieczołowicie przygotowują dla zwycięzców solne trofea. Na arenie w niedzielę w strefie zabaw i gier wielkoformatowych kopalnia soli zapewniła m.in. solne atrakcje, dmuchane zamki, rywalizacje sportowe i konkursy wiedzy z udziałem Skarbnika i górnika.  

– Z największą przyjemnością wspieramy Salt Mine Cup – mówił Paweł Nowak, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. – Ten turniej to szansa dla młodych talentów, by zabłysły z pełną mocą. To okazja do spotkania rówieśników z różnych krajów, sposobność, by uczyć się od siebie wzajemnie, nawiązywać przyjaźnie, a także zwiedzić najpiękniejsze miejsca regionu, np. zabytkową wielicką kopalnię

Weekendowe rozgrywki poprzedziła konferencja szkoleniowa w komorze Jana Haluszki 135 m pod ziemią, z udziałem blisko 100 trenerów, pracujących z młodymi futbolistami. Wydarzenie certyfikowane jest przez Polski Związek Piłki Nożnej. Społeczną i edukacyjną wartość turniej niesie zatem nie tylko młodych piłkarzy, ale i trenerskiej kadry, która korzysta z doświadczeń innych klubów.

Wieliczka słynna z piłki

Kopalnia partneruje Salt Mine Cup praktycznie od samego początku. Kiedyś było to jednodniowe wydarzenie, dziś trzydniowy prestiżowy turniej z zespołami z całego świata. Nawiązując do słynnego powiedzenia mam nadzieję, że Wieliczka, będąc  słynna z kopalni soli, niedługo stanie się także solą polskiej piłki młodzieżowej – mówił podczas otwarcia turnieju Dyrektor Biura Spółki Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.  Tomasz Broniowski, który w niedzielę wręczył zwycięzcom, w imieniu kopalni, rzeźby z soli.

Turniej organizuje Fundacja Mali Mistrzowie we współpracy z Kopalnią Soli „Wieliczka” i licznymi partnerami. 

Relacje z turnieju:

https://futmal.pl/news/salt-mine-cup-2023-zdominowany-przez-debiutanta
https://futmal.pl/news/broniowski-salt-mine-cup-to-dzis-jeden-z-najwazniejszych-turniejow-w-polsce
https://futmal.pl/news/nedza-zmierzamy-ku-elitarnosci-salt-mine-cup

www.fundacjamalimistrzowie.pl