Kopalnia Soli „Wieliczka” została laureatką „Lodołamacza” – nagrody dla pracodawców wrażliwych społecznie. Wyróżnienie w kategorii „Zdrowa Firma” podczas Regionalnej Gali w Kielcach 17 września odebrali z ramienia Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.: Paweł Nowak – Prezes Zarządu, Jarosław Malik – Członek Zarządu ds. Technicznych, Tomasz Broniowski – Dyrektor Biura Spółki.

Burzymy bariery

– Lodołamacz, czyli pokonujący trudności, ważne przeszkody. Przed laty wielicka kopalnia przełamała bariery, jakie są w obiekcie górniczym i utworzyła podziemną trasę zwiedzania dla osób z niepełnosprawnością ruchową – podkreśla Prezes Paweł Nowak. – Za to przedsięwzięcie otrzymała dwa „Lodołamacze” – regionalnego oraz krajowego. Dziś zostaje wyróżniona za ochronę zdrowia pracowników, za działania oraz inwestycje zapewniające bezpieczeństwo pracy, za programy i akcje edukacyjno-zdrowotne realizowane w firmie i jej otoczeniu społecznym. Nagroda bardzo cieszy, ale też przypomina, że pokonywanie barier jest pracą ciągłą. Lodołamacz motywuje nas do konsekwentnego burzenia barier: od architektonicznych po społeczne.

Zdrowie

„Zdrowa Firma” to ta, która dba o pracowników, ponad wszystko ceniąc ich zdrowie i życie. Szeroko pojęte bezpieczeństwo w wielickiej kopalni stanowi warunek podstawowy jej funkcjonowania. Do bezpieczeństwa pracy w kopalnia przywiązuje się ogromną uwagę. To tym ważniejsze, że w podziemiach z jednej strony prowadzone są górnicze prace, z drugiej zaś ruch turystyczny i uzdrowiskowy. Dzięki takim przedsięwzięciom jak cykliczne szkolenia, cotygodniowa „Wiadomość Bezpieczeństwa”, licznik dni bez wypadku, budowana jest wysoką świadomość wśród załogi, dla której przestrzeganie BHP to nie tylko obowiązek, ale nieodzowny element górniczej codzienności.

Bezpieczni w pracy, ale też zdrowi. W roku 2020 kwestia ochrony zdrowia nabiera szczególnego znaczenia. – Wprowadziliśmy obszerny pakiet medyczny, który gwarantuje naszym pracownikom szybki i komfortowy dostęp do lekarzy oraz badań – wyjaśnia Tomasz Broniowski, Dyrektor Biura Spółki Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. – Zachęcamy do dbałości o zdrowie, zachęcamy do uprawiania sportu, stawiamy na profilaktykę oraz rzetelną wiedzę. Profilaktyka oraz wiedza w ostatnich miesiącach stały się naszą najważniejszą bronią w walce z pandemią koronawirusa. Zareagowaliśmy błyskawicznie, zaś nasi pracownicy ze zrozumieniem podeszli do szeregu obostrzeń.

Już od 15 lat

To już 15. edycja kampanii społecznej „Lodołamacze”, której patronuje Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Nagrody – prestiżowe i wymowne, przyznaje Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych (FAZON). Fundacja została założona przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). Co roku honorowane są firmy i przedsiębiorcy, dla których dobro drugiego człowieka stanowi jedną z najwyższych wartości. Lodołamacze trafiają do tych, którzy społeczną odpowiedzialność biznesu uważają za niezbędną część swej działalności, za moralny obowiązek oraz inspirację do zwalczania stereotypów, burzenia murów i łamania barier.

Obrazek artykułu Regionalny Lodołamacz dla kopalni