20 maja Kopalnię Soli „Wieliczka” odwiedził Prezydent RP Andrzej Duda. Prezydent zwiedził Uzdrowisko kopalni, w którym na pobytach rehabilitacyjnych przebywają pacjenci z chorobami dróg oddechowych, a także po przebytej chorobie COVID-19.

Wyjątkowy gość

To właśnie postcovidowa rehabilitacja 135 m pod ziemią zainteresowała Pana Prezydenta do tego stopnia, że postanowił na własne oczy sprawdzić, jak leczenie odbywa się pod ziemią.  Podczas wizyty Prezydent powiedział: –  Tym razem miejsce bardzo nietypowe, ale piękne i ważne. Znana większości naszych rodaków kopalnia w Wieliczce. Jesteśmy w  uzdrowisku w kopalni soli w Wieliczce. Tutaj, na co dzień w tej komorze prowadzone są zajęcia zarówno terapeutyczne, jak i rehabilitacyjne dla osób ze schorzeniami układu oddechowego. W tej chwili, co najważniejsze, funkcjonuje tutaj także terapia dla osób, które chorowały na covid i wymagają w związku z tym rehabilitacji pocovidowej.

Popularność podziemnej terapii

Osoby z utrzymującymi się dolegliwościami po COVID-19 do uzdrowiska kopalni zjeżdżają od około pół roku.  Turnusy trwają 3-4 tygodnie. Pobyt wśród soli, pod ziemią, odpowiednio dobrane ćwiczenia i fachowa opieka lekarzy i fizjoterapeutów sprawiają, że przebywającym na turnusach znacznie poprawia się wydolność oddechowa, kondycja fizyczna, stan zdrowia i samopoczucie – możliwy jest normalny powrót do zdrowia.

Rozmowy z kuracjuszami

O efektach podziemnej terapii przekonał się także Prezydent Duda: – To się w tej chwili dzieje w tej komorze, w pięknym otoczeniu, ale przede wszystkim w niezwykle zdrowym powietrzu, które sprzyja leczeniu układu oddechowego i  tej pozytywnej terapii. Z jednej strony to są po prostu zajęcia fizjoterapeutyczne, ale z drugiej strony to jest właśnie to niezwykłe  lecznicze wielickie powietrze,  bardzo przesycone solą, które  sprzyja (i to jest fakt znany od dziesięcioleci) leczeniu wszelkich chorób układu oddechowego i właśnie teraz pomaga osobom, które przeszły koronawirusa.

Niecodzienny gość zwiedził komory uzdrowiskowe kopalni: – Rozmawiałem z pacjentami, pytałem czy  są z tej terapii zadowoleni, czy im pomaga. Odpowiadali, że tak, że to są zajęcia, które przynoszą im dużą ulgę  i dzięki temu w zdecydowanie szybszym tempie wracają do sił.  Cieszę się, że takie miejsca w Polsce są – mówił Prezydent.

Spotkanie z Zarządem

Prezydent spotkał się także z Zarządem Kopalni Soli „Wieliczka”, jak również wpisał do Księgi Zwiedzających. W prezencie od Zarządu kopalni otrzymał górniczą bartę. –  Dziękuję bardzo za zorganizowanie tej trasy. Zobaczyłem tutaj kilka miejsc, w których ta rehabilitacja jest prowadzona,  w niewielkich grupach pacjentów, z nowoczesnymi urządzeniami. Bardzo się cieszę, że to  dobrze funkcjonuje – dodał Andrzej Duda.

Zdrowie powietrze

Uzdrowisko kopalni jest znanym w kraju i na świecie ośrodkiem (kontrakt NFZ i pobyty odpłatne), prowadzącym leczenie metodą subbterraneoterapii w 4 komorach solnych na III poziomie kopalni. Na kuracje do podziemi ściągają osoby zmagające się z astmą czy POCHP, alergiami, nawracającymi chorobami nosa, zatok, gardła, krtani czy płuc, ale też osoby zdrowe szukające schronienia przed smogiem i pragnące oczyścić płuca. 

Powietrze w uzdrowisku wolne jest od zanieczyszczeń i alergenów, roztoczy czy grzybów. Cechuje się koncentracją chlorku sodu na poziomie 3-8 mg/m3 i wilgotnością na poziomie 60-75%. Temperatura nie przekracza 13-14,5 stopni Celsjusza. Odpowiednio dobrane ćwiczenia rehabilitacyjne i mikroklimat sprawiają, że leczenie w tym miejscu przynosi świetne efekty.

Trochę historii

Rehabilitacja pulmonologiczna w podziemiach kopalni nie jest nowością. Zdrowotny wpływ soli na zdrowie górników zaobserwował już XIX wieku lekarz salinarny Feliks Boczkowski. Planował otworzyć ośrodek leczniczy bazujący na solance z kopalni, ale niestety zmarł w 1855 roku wyniku epidemii cholery.  Reaktywacji lecznictwa na bazie soli  podjął się lekarz Mieczysław Skolimowski, który w 1964 roku uruchomił 211 m pod ziemią sanatorium lecznicze.   Dziś uzdrowisko mieści się w innej lokalizacji, kilkaset metrów od szybu Regis.