8 lipca w zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka” miała miejsce polska premiera filmu pt. „Poland. The Royal Tour”, w którym widzów po naszym kraju oprowadza Premier Mateusz Morawiecki. Ten niezwykły godzinny dokument powstał dla amerykańskiej sieci telewizyjnej PBS.

Piękna historia

– Jednym z elementów walki o dobre właściwe miejsce jest dbałość o dobre imię – powiedział podczas uroczystego pokazu w komorze Warszawa Premier Mateusz Morawiecki. – Piękna historia, inspirująca współczesność i wspaniałe perspektywy na przyszłość to jest to, co chcemy pokazywać światu – podkreślił. – Przed wiekami Jan Długosz pisał w swojej kronice, że o Polsce jest za mało wzmianek i są nazbyt urywkowe… Na miejsce premiery filmu wybraliśmy wielicką kopalnię, która od ponad 40 lat jest na Liście UNESCO, a w przeszłości była największym zakładem przemysłowym ówczesnego Królestwa Polskiego.

Podróż godna królów

„The Royal Tour” to cykl dokumentów produkowanych przez Petera Greenberga oraz Mitchella Cannolda. Zgodnie z konwencją programu po poszczególnych krajach oprowadzają głowy państw bądź szefowie rządów. Dotąd w „Królewskiej Podróży” zaprezentowały się już m.in. Nowa Zelandia, Jordania, Meksyk, Ekwador czy Izrael. Kolejne odcinki powstają od roku 2001 i naprawdę bardzo trudno do nich trafić! Polsce udało się m.in. dzięki staraniom Polskiej Fundacji Narodowej.

Zdjęcia do „polskiego” odcinka trwały od września do listopada ubiegłego roku. – Pamiętam z dzieciństwa, z ekranu telewizora, czarno-biały kraj, ponury i smutny. Chciałem w filmie pokazać Polskę pełną kolorów. Pokazaliśmy, czym Polska była, czym jest i jaka będzie – podsumował Peter Greenberg, gospodarz „The Royal Tour”, laureat nagrody Emmy, gwiazda CBS i PBS. – Jeśli zapomnimy o historii, los nas ukarze powtarzaniem błędów – zauważył, przypominając tym samym, że istotnie „historia magistra vitae est” (historia nauczycielką życia).

Między morzem a górami

Właśnie dlatego opowieść o historii naszego kraju jest tak ważnym elementem „The Royal Tour”. Bez niej nie można zrozumieć Polski i Polaków. Znakomity duet Morawiecki-Greenberg prowadzi widza od morza do Tatr, objaśniając długie, lecz nieraz bolesne dzieje kraju nad Wisłą, a także prezentując jego współczesne, dynamiczne i nowoczesne oblicze. Na trasie ich podróży znalazły się Warszawa, Gdynia i Hel, Wrocław, Auschwitz-Birkenau, Kraków i oczywiście Kopalnia Soli w Wieliczce.

Amerykańska premiera

Film „Poland. The Royal Tour” był już wyświetlany za Oceanem. W połowie kwietnia odbyły się trzy uroczyste pokazy – w Los Angeles, Chicago i Nowym Jorku. Następnie dokument wyświetliła sieć telewizyjna PBS (Public Broadcasting System). – Film został wyemitowany w ponad czterdziestu stacjach od Alaski po Nowy Meksyk – cieszył się Piotr Śliwowski, polski producent dokumentu, mający na swoim koncie m.in. wstrząsające „Miasto ruin”. – Pokazaliśmy taką Polskę, jaką nosimy w sercach, pełną uśmiechniętych, mądrych ludzi – dodał. Nad filmem pracowały aż trzy zespoły operatorskie wyposażone m.in. w drony oraz helikopter. Zauroczony Polską Peter Greenberg już myśli o kolejnym dokumencie „The Hidden Poland”, w którym mógłby pokazać i opowiedzieć jeszcze więcej o kraju leżącym w samym sercu Europy.