Za nami gala finałowa IV edycji konkursu „zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ! #Śpiewamy Bohaterom: od Marszałka Józefa Piłsudskiego do Ojca Świętego Jana Pawła II”. Podczas wzruszającego koncertu w komorze Warszawa zaprezentowali się przed publicznością tegoroczni laureaci. Na konkurs i koncert zaprosili Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita i Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Paweł Nowak.

Patriotyczna gala

Najlepsi z najlepszych na podziemnej scenie wystąpili 28 października. Dali z siebie wszystko. Na żywo okazali się równie znakomici jak w konkursowych zgłoszeniach. Zwycięzcy IV edycji konkursu pokazali, czym jest patriotyzm i zachwycili publiczność – tę zgromadzoną 125 m pod ziemią oraz tę oglądającą transmisję na żywo z koncertu.

Przegapiłeś transmisję live? Nic straconego. Cała gala finałowa dostępna jest na kopalnianym kanale You Tube. Kliknij i posłuchaj młodych artystów.

Wyjątkowe miejsce

W ubiegłym roku z powodu pandemii nie mogliśmy spotkać się w kopalni na Gali Finałowej. W tym roku wracamy do tradycji – podkreślił Paweł Nowak, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. – Kopalnia Soli „Wieliczka” nieprzypadkowo gości laureatów. To bowiem miejsce symboliczne i niezwykle ważne w dziejach Polski. Wieliccy górnicy od zawsze stali na straży polskości. Byli patriotami, powstańcami, żołnierzami, a także artystami, którzy z polskiej soli wykuli zabytek na miarę Listy UNESCO. Uciemiężeni zaborami rodacy przyjeżdżali do wielickiej kopalni, by wraz ze słonym powietrzem „nawdychać się polskości”. W Polsce niepodległej Kopalnia Soli „Wieliczka” jak najlepiej świadczy o bogatej historii narodu, jego pracowitości i wrażliwości.

28 października w podziemnej Warszawie było pięknie! Młodzi artyści zadbali o repertuar, którym zilustrowali różne odcienie patriotyzmu. Od radosnego jak w „Rogatywce”, przez ten podniosły jak w utworze „Miejcie nadzieję”, po refleksyjny jak w „Warszawo ma”. Niejeden na widowni ocierał łzę wzruszenia, niejeden ten nucił i klaskał w takt pełnych werwy żołnierskich szlagierów.

Wspólne przedsięwzięcie

Organizatorami konkursu „zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ!” #Śpiewamy Bohaterom: od Marszałka Józefa Piłsudskiego do Ojca Świętego Jana Pawła II byli Wojewoda Małopolski oraz Kopalnia Soli „Wieliczka”. Przedsięwzięciu partnerują: Kuratorium Oświaty w Krakowie, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Akademia Muzyczna w Krakowie, Agencja Mienia Wojskowego. Patroni medialni: Telewizja Kraków, Radio Kraków.