Krwi nie da się wyprodukować. Nad jej zamiennikiem głowią się tęgie umysły, jednak na razie jedyne, co można zrobić, to podzielić się krwią. Okazja, by ją podarować i uratować w ten sposób czyjeś życie, nadarzy się już 7 grudnia w Kopalni Soli „Wieliczka”. Na głębokości 135 m w malowniczej komorze Jana Haluszki odbędzie się zimowa edycja akcji „Podaruj krew, podaruj życie”.

Oddawanie krwi nie boli i w żaden sposób nie obciąża zdrowego organizmu. Jednorazowo pobiera się 450 ml. Planując donację, warto zajrzeć wcześniej na stronę Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które informuje o przeciwwskazaniach do oddawania krwi, a także o najpilniej potrzebnych jej grupach.

Pobranie jednej jednostki krwi, tj. 450 ml, zajmuje ok. 10 minut. Na całą procedurę trzeba jednak zarezerwować więcej czasu, bowiem donację poprzedza wnikliwy wywiad medyczny oraz wstępne badanie. Przed oddaniem krwi dobrze jest wyspać się, zjeść lekki posiłek, napić się wody.

Akcja „Podaruj krew, podaruj życie” organizowana jest w Kopalni Soli „Wieliczka” nieprzerwanie od roku 2016 i przyniosła już ponad 800 litrów bezcennego płynu. Honorowi krwiodawcy spotykają się w Wieliczce dwukrotnie – w lipcu oraz w grudniu. Tej zimy zbiórka odbędzie się pod ziemią w godzinach 10.00-16.00. Zjazdy do kopalni szybem Daniłowicza co pół godziny od 9.00 do 14.00. Każdy krwiodawca otrzyma posiłek regeneracyjny i bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej.

Organizatorem akcji honorowego krwiodawstwa jest MK NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Soli „Wieliczka”. Współorganizatorami – Kopalnia Soli „Wieliczka” oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Zbiórkę wspiera działający przy kopalni Klub HDK.

Plakat akcji kriowdawstwa. Czerwona kropla, wokół niej infomracje o dacie, godzinach, miejscu i zjazdach do kopalni