Sztuczna krew? Pozostaje nieosiągalna. Póki co dla krwi nie wynaleziono syntetycznego substytutu. Komu uda się, ten niewątpliwie zasłuży na nagrodę Nobla. Na razie jednak jedynym sposobem na pozyskanie krwi do ratowania ludzkiego zdrowia i życia jest dobrowolne jej oddanie. Najbliższa okazja do podzielenia się krwią w Kopali Soli „Wieliczka” już 7 lipca w nadszybiu szybu Regis.

Krew może oddać każdy zdrowy dorosły w wieku 18-65 lat. Donację poprzedza szczegółowa ankieta,  wnikliwy wywiad medyczny, a także wstępne badania. Nie ma zatem powodów do obaw – kwalifikacja odbywa się pod czujnym okiem lekarzy. Na tę procedurę należy sobie zarezerwować nieco czasu, nawet godzinę. Samo oddane krwi zajmuje raptem 10 minut. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi pełnej. Dla będącego w pełni sił organizmu to żaden znaczący ubytek.

Warto odwiedzić stronę internetową Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Tam znajdziemy wszelkie szczegółowe informacje m.in. o przeciwwskazaniach do oddawania krwi. Niektóre są czasowe, takie jak np. wyrwanie zęba czy świeży tatuaż, inne wykluczają z krwiodawstwa na zawsze.

Która grupa krwi jest najbardziej potrzebna? Każda! RCKiK publikuje wprawdzie w internecie stan zapasów i wskazuje najpilniej poszukiwane rodzaje krwi, niemniej nawet jeśli mamy inną, ona też jest na wagę złota, czy raczej życia.

MK NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Soli „Wieliczka”, Kopalnia Soli „Wieliczka”, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, Klub HDK przy Kopalni Soli „Wieliczka” zapraszają na letnią odsłonę akcji „Podaruj krew, podaruj życie” 7 lipca w godzinach 9.00-16.00. Każdy krwiodawca otrzyma posiłek regeneracyjny oraz bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej.