Kopalnia Soli „Wieliczka”, działające przy niej MK NSZZ „Solidarność” oraz Klub Honorowych Dawców Krwi zapraszają 16 grudnia na 12. odsłonę akcji „Podaruj krew, podaruj życie”. Pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie będą czekać w nadszybiu szybu Regis w godzinach 9.00-16.00.

Zbiórka krwi odbywa się w Kopalni Soli „Wieliczka” od roku 2016, zawsze w lipcu i grudniu. Krwią chętnie dzielą się m.in. mieszkańcy powiatu wielickiego, pracownicy kopalni, służby mundurowe.

Dlaczego oddawanie krwi jest takie ważne?

Nie istnieje krew syntetyczna. Póki co naukowcy nie opracowali metody jej wytwarzania. Krwi po prostu nie da się wyprodukować. Jedyny sposób na pozyskanie krwi, to bezinteresowne i dobrowolne dzielenie się nią podczas zbiórek np. w Kopalni Soli „Wieliczka”.

Nieustannie potrzebna

Najrzadsza grupa krwi to AB Rh-, ale tak naprawdę każda grupa jest bezcenna i zawsze potrzebna na już… Przeciętna operacja serca wymaga 3 l, czyli pomocy aż 6 krwiodawców. Na domiar ani krwi, ani jej składników nie można zbyt długo przechowywać. Koncentrat krwinek czerwonych nadaje się do użytku przez 52 dni, zaś koncentrat krwinek płytkowych raptem przez 5.

Jednorazowo oddaje się jedną jednostkę krwi, tj. 450 ml. Dla zdrowego człowieka to niewiele. Taki ubytek nie jest żadnym obciążeniem dla organizmu, a może uratować czyjeś życie.

Bez obaw. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, ponieważ:

 • do pobrania używa się jednorazowego sprzętu oraz…
 • specjalnie profilowanych i ostrzonych igieł
 • ubytek 450 ml krwi jest dla zdrowego organizmu praktycznie niezauważalny
 • przez cały czas pozostajesz pod opieką personelu medycznego: lekarzy i pielęgniarek
 • po donacji otrzymasz posiłek regeneracyjny, a także w upominku od kopalni bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej

Aby oddać krew, musisz:

 • mieć co najmniej 18 lat i nie więcej niż 65
 • cieszyć się dobrym zdrowiem i ważyć więcej niż 50 kg
 • zjeść wcześniej lekki posiłek i napić się wody: 1-1,5 l
 • mieć przy sobie dowód tożsamości

Pamiętaj:

 • samo pobranie trwa ok. 10 minut, ale trzeba do tego doliczyć również trochę czasu na rejestrację i badania
 • jeśli przyjmujesz leki i masz wątpliwości, czy możesz zostać krwiodawcą: zajrzyj na www.rckik.krakow.pl. Na stronie znajdziesz również szczegółową listę przeciwwskazań

Plakat akcji krwiodawstwa. W centrum grafiki znajduje się duża czerwona kropla na białym tle otoczona małymi z przypisanymi doń informacjami dla krwiodawców (np. o konieczności zabrania dowodu osobistego). U góry napis "Podaruj krew, podaruj życie", u dołu data 16 grudnia, nadszybie szybu Regis w godzinach 9.00-16.00
Plakat 12. edycji akcji „Podaruj krew, podaruj życie”. Zawiera informacje o przedsięwzięciu i jego organizatorach