7 listopada w Kopalni Soli „Wieliczka” wystąpili laureaci drugiej edycji konkursu „zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ!”. Na scenie w komorze Warszawa wystąpili utalentowani uczniowie małopolskich szkół podstawowych. 125 m pod ziemią młodzi artyści zaprezentowali najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne.

101 lat wolności

Galowy koncert w zabytkowych podziemiach wprowadził publiczność w nastrój 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Kopalnię na miejsce finału konkursu wybrano nieprzypadkowo. Jest to miejsce, które zawsze było polskie, nawet pod zaborami. Pracownicy kopalni walczyli o wolność. Nie czekali aż zostanie im dana, sami sobie ją wzięli, zanim została ogłoszona.

To już druga edycja konkursu, który jest wspólnym przedsięwzięciem wielickiej kopalni, Wojewody Małopolskiego oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie. – Poprzez ten konkurs chcemy wzmacniać patriotyczne idee, wspierać i pokazywać talenty młodych ludzi, umacniać w nich miłość do Ojczyzny oraz poczucie narodowej dumy – podsumowuje ideę przedsięwzięcia Damian Konieczny, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna.

Trudny wybór

Trzy kategorie wiekowe, 110 zgłoszeń z 87 szkół z całej Małopolski – konkursowe jury obradowało aż cztery dni, uważnie słuchając i oglądając dokonania młodych artystów. – To wspaniałe, że najmłodsze pokolenie z takim przejęciem, zaangażowaniem, ale też świadomością potrafi poprzez muzykę wyrazić swój patriotyzm – zauważa Tomasz Broniowski, Dyrektor Biura Spółki Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. i członek konkursowej Kapituły. – Wyłonienie najlepszych solistów i zespołów naprawdę nie należało do łatwych zadań – dodaje.

7 listopada nie zabrakło zarówno klasycznego repertuaru patriotycznego („O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani pod okienko” czy „Dziś idę walczyć mamo”), jak i mniej oczywistych, ale równie pięknych i ważnych utworów, np. „Nim wstanie dzień” ze słowami Agnieszki Osieckiej i muzyką Krzysztofa Komedy albo „Ojczyzna” Marka Grechuty. Młodzi artyści oczarowali publiczność. Dla wielu, zwłaszcza najmłodszych dzieci, był to debiut na tak dużej scenie.