Ogień Pokoju Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023  wędruje po Polsce, od Morza Bałtyckiego do Tatr. 5 czerwca dotarł 125 m  pod ziemię – do komory Stanisława Staszica w Kopalni Soli „Wieliczka”. Umieszczony w solnej rzeźbie pozostanie pod ziemią do zakończenia Igrzysk (2 lipca). Będzie promował wśród zwiedzających idee wartości olimpijskich i hasło przewodnie, rozpoczynających się 21 czerwca w Małopolsce Igrzysk Europejskich  „we are unity”.

Głęboko pod ziemią

W uroczystości przekazania Ognia Pokoju kopalni wzięli udział m.in. Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Goście uroczyście odsłonili solną rzeźbę, w której umieszczony został Ogień Pokoju.  Ważnym punktem wydarzenia była prezentacja medali europejskich, które wręczane będą zwycięzcom Igrzysk.

– Przed nami święto nie tylko sportu, ale i całego kraju. Mamy okazję zaprezentować się jako kraj bezpieczny, stabilny i zdolny organizować sportowe widowiska na najwyższym światowym poziomie. Dziękuję dziś wszystkim osobom, które do tego doprowadziły, a dużo musieliśmy wspólnie przeżyć, by do tego momentu doszło. Przed nami świetlana przyszłość i perspektywa organizacji jeszcze bardziej ambitnych projektów – przekonywał Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk.

W podobnym tonie wypowiadał się Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka. – To wyjątkowa radość, że możemy spotkać się dziś w miejscu będącym jedną z wizytówek Polski. To doskonała lokalizacja, by zaprezentować medale, o które za kilkanaście dni będą walczyć sportowcy. Medale, które symbolizują i wynagradzają ich trud, ciężką pracę. Cieszę się również, że spółki skarbu państwa angażują się w to wydarzenie, bo obok Kopalni „Wieliczka”, w której dziś jesteśmy, partnerami generalnymi Igrzysk Europejskich zostały PKN Orlen i Totalizator Sportowy – powiedział.

Medale III Igrzysk Europejskich wykonano z metali pochodzących z recyklingu, m.in. z materiałów elektronicznych czy nieużywanej biżuterii. Na cennych krążkach umieszczono graficzne odwołania do symboli pokoju, polskiej historii, małopolskich tradycji.

Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski podkreślał, że za organizatorami kolejny krok w kierunku organizacji Igrzysk. – Jeszcze dwa lata temu mogło się wydawać, że covid nas pokonał. Wówczas jednak minister Jacek Sasin wyznaczył pana Andrzeja Śliwkę jako osobę odpowiedzialną za projekt Igrzysk Europejskich 2023, a utworzone Ministerstwo Sportu i Turystki objął Pan Kamil Bortniczuk. To dzięki nim Igrzyska Europejskie w Polsce stały się faktem. Droga była kręta, ale udało nam się pokonać wiele przeszkód – mówił w poniedziałek w Wieliczce.

Ogień – symbol pokoju, solidarności, nadziei

Ogień Pokoju przybył do Wieliczki po południu. Jeszcze na powierzchni został przeniesiony do górniczej lampy, następnie zjechał pod ziemię. Do komory Stanisława Staszica zanieśli go pracownicy kopalni: górnicy, przewodnik, muzycy orkiestry. Przekazywany z rąk do rąk zawędrował na głębokość 125 m, gdzie pozostanie do końca Igrzysk Europejskich – doglądany przez wielicką załogę, podziwiany przez zwiedzających z całego świata.

Zamknięty w górniczej lampie zicherce Ogień Pokoju przypomina o olimpijskich ideałach: honorze, uczciwości, solidarności. To również wartości ważne dla wielickich górników, którzy drążąc solną skałę „budowali” wielicką kopalnię, a teraz o nią dbają i udostępniają zwiedzającym.

Ogień Pokoju ma wymiar symboliczny. Dawniej ogień przenoszony w kaganku dodawał górnikom otuchy, pozwalał znaleźć drogę, rozpraszał kopalnianą ciemność. Był towarzyszem i przewodnikiem. Dziś, 125 metrów pod ziemią, Ogień Pokoju ustawiliśmy na soli, która przez stulecia była źródłem bogactwa Polski. Sól jest zdolna poruszyć ludzkie serca i zjednoczyć wokół uniwersalnych wartości. Ogień i sól w wielickiej kopalni dziś wspólnie symbolizują światło, jedność, siłę, prawdę, promując najważniejsze wartości igrzysk olimpijskich – mówił Paweł Nowak, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.

Wyjątkowa rzeźba

Wieliccy górnicy przygotowali dla Ognia Pokoju solidny postument w kształcie górniczego kasztu. Na nim ustawiono rzeźbę z soli prezentującą logo Igrzysk. Jej autorem jest utalentowany górnik-rzeźbiarz Jan Banaś. Zicherka z płomieniem stoi w centrum kompozycji, niczym ciepłe jaśniejące serce. Strzegą jej, także zrobione z soli, maskotki Igrzysk: Smok Krakusek i Salamandra Sandra.

Sól to pod każdym względem dobry fundament dla Ognia Pokoju – słona skała jest bowiem solidna nie tylko jako minerał, ale też jako symbol: to znak mądrości, stałości i dotrzymanych obietnic Ten płomień nigdy nie gaśnie – tak, jak nadzieja na pokój w Europie, na świecie i w ludzkich sercach.  

Prezes Komitetu Organizacyjnego Marcin Nowak podkreślił świetną współpracę z Kopalnią „Wieliczka”. – Nasza obecność w tym niezwykłym miejscu to kolejny krok w podróży Ognia Pokoju. To także wyjątkowy dzień, ponieważ zaprezentowano medale, które już wkrótce zdobywane będą przez naszych sportowców. Głęboko wierzę, że już pierwszego dnia Igrzysk przynajmniej jeden z tych medali zawiśnie na szyi polskiego sportowca. Zapraszam Państwa na największą imprezę 2023 roku w Europie – powiedział.