Czy warto oddawać krew? Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna. Krwi nie można wyprodukować ani kupić, można ją ofiarować, na przykład w Kopalni Soli „Wieliczka” podczas akcji „Podaruj krew, podaruj życie”. Zbiórka odbędzie się 4 lipca w nadszybiu szybu Regis. Można pomóc, a przy okazji otrzymać bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej.

Pracownicy krakowskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będą czekali na dawców w godzinach 9.00-16.00. Krwią podzielić się może każdy zdrowy dorosły w wieku 18-65 lat. Przed donacją należy wyspać się, zjeść lekki posiłek, wypić dużo wody. Jednorazowo pobiera się jedną jednostkę krwi, czyli 450 ml. Nie trwa to długo, około 10 minut, niemniej na całą procedurę kwalifikacyjną warto przygotować sobie przynajmniej godzinę. Kandydaci na krwiodawców muszą bowiem wypełnić m.in. szczegółową ankietę, spotkać się z lekarzem, wykonać wstępne badania.

Donacja nie boli i jest w pełni bezpieczna, co potwierdzają weterani krwiodawstwa. Podkreślają również, że dzielenie się krwią daje wiele satysfakcji. Zachęcają tych, którzy krwi jeszcze nie oddawali, żeby nie obawiać się, lecz spróbować. Akcja w Wieliczce jest doskonałą do tego okazją. Wszystko odbywa się pod czujnym okiem personelu medycznego i z użyciem jednorazowego sprzętu.

Dobrze zajrzeć wcześniej na stronę RCKiK i zapoznać się z listą przeciwwskazań. Niektóre są czasowe, na przykład świeży tatuaż czy niedawna ekstrakcja zęba. Inne, na przykład choroby autoimmunologiczne, wykluczają z krwiodawstwa trwale. RCKiK publikuje też aktualne zapotrzebowanie na konkretne grupy krwi. Warto jednak pamiętać, że krew jest potrzebna zawsze, wszystkie jej grupy, a zapasy szybko topnieją, ratując ludzkie zdrowie i życie podczas operacji, transfuzji.

Zbiórkę „Podaruj krew, podaruj życie” organizuje MK NSZZ „Solidarność” przy wielickiej kopalni. Przedsięwzięcie odbywa się od 2016, dwa razy do roku, zawsze w lipcu oraz grudniu. Akcję wspierają Kopalnia Soli „Wieliczka”, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie i działający przy kopalni Klub Honorowych Dawców Krwi. Krwiodawcy 4 lipca w nadszybiu szybu Regis otrzymają posiłek regeneracyjny, a także upominek od kopalni: bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej.