Kopalnia Soli „Wieliczka” podejmuje szereg działań zmierzających do zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa dla wszystkich osób przebywających w wyrobiskach podziemnych. Szczególną rolę odgrywa tu służba wentylacyjna, której głównym zadaniem jest zapewnienie właściwego przewietrzania wyrobisk podziemnych – zarówno tych, w których przebywają goście kopalni, jak i wszystkich pozostałych, w których pracuje nasza załoga.

W tym celu już od roku 2009 Kopalnia Soli „Wieliczka” podjęła działania w kierunku zastosowania numerycznego modelu wspomagania komputerowego do symulowania sieci wentylacyjnej.

Najpopularniejszym w ówczesnym czasie było oprogramowanie Ventgraph powszechnie użytkowane przez większość polskich kopalń podziemnych. Pozwalało ono względnie dokładnie, w odniesieniu do rzeczywistych warunków wentylacyjnych, określać możliwości rozpływu powietrza w wyrobiskach podziemnych.

Weryfikacja i stopień dokładności był przeprowadzany na podstawie analizy porównawczej danych wynikających z obliczeń i pomiarów wykonanych w rzeczywistych obiektach. Dzięki powyższemu, zastosowanie oprogramowania Ventgraph okazało się niezwykle przydatne do projektowania zmian w wentylacji, zwłaszcza w okresie likwidacji wschodniej części kopalni. Z upływem lat i postępem rozwoju technik informatycznych program Ventgraph bez zapewnionego wsparcia technicznego i rozwojowego, stał się mało konkurencyjny, dlatego też Dział Wentylacji i Utrzymania Ruchu zdecydował o pozyskaniu innych bardziej dokładnych i nowoczesnych narzędzi, które mogły by zapewnić dokładniejszą weryfikację i kontrolę sieci wentylacyjnej. W roku 2024 kopalnia zakupiła najnowocześniejsze z dostępnych na światowym rynku oprogramowanie australijskiej firmy Howden – VentSim Design Premium,  które pozwala na odwzorowanie sieci wyrobisk podziemnych składających się nawet ze 100 000 bocznic.

Powiązanie grafiki wektorowej z danymi liczbowymi przypisanymi do poszczególnych elementów (bocznic wentylacyjnych) daje możliwość rozwiązania sieci wentylacyjnej, czyli uzyskania geometrii wyrobisk i ustalonego rozpływu powietrza oraz możliwość jej regulacji, a także weryfikowania przyszłych zmian w wentylacji wyrobisk oraz symulowania rozpływów powietrza w przypadku wystąpienia niepożądanych zjawisk, na jakie mogą zostać narażeni ludzie przebywający w wielickich podziemiach (np. potencjalne zagrożenie pożarowe lub występowanie gazów szkodliwych).

Struktura Kopalni Soli „Wieliczka” zawiera blisko 114 km wyrobisk czynnych wentylacyjnie (chodnikowych, komorowych, otworów technicznych, szybów, szybików i pochylni). Ich odzwierciedlenie dla rozwiązania sieci wentylacyjnej wymusza zachowanie wymiarów poprzecznych, podłużnych, rodzaju i typu stosowanych obudów oraz wzajemnego położenia wszystkich analizowanych bocznic. Dzięki szczegółowo wprowadzonym danym dokładność modelu cyfrowego względem rzeczywistych warunków przewietrzania wynosi 1:1. W oparciu o stworzony w programie Ventsim Design cyfrowy model układu wyrobisk możemy być pewni, że sieć wentylacyjna charakteryzuje się wystarczającą stabilnością przepływu powietrza, z minimalnymi względnymi błędami standardowymi odchyłek i niską podatnością bocznic na zmiany kierunku przepływu powietrza, co wynika ze struktury rozprowadzenia powietrza od centralnie położonych szybów wdechowych w kierunku wschodnim do szybu Wilson oraz w kierunku zachodnim do szybu Kościuszko. Tomasz Kubasiewicz, marzec 2025