Młodzi artyści na strat! Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO zaprasza do udziału w konkursie „Patrimonito Storyboard 2022”. Zadanie polega na narysowaniu scenariusza do animacji poświęconej skarbom ludzkości. „Bohaterką” konkursowej historii może być np. Kopalnia Soli „Wieliczka”. Termin nadsyłania zgłoszeń do tegorocznej edycji upływa 16 października.

Małe logo, wielka sprawa

„Patrimonito” organizowane jest od 2002 roku w ramach projektu „Kształcenie w dziedzinie ochrony dziedzictwa światowego”. Nazwa znaczy tyle, co „małe dziedzictwo” i odnosi się do spersonifikowanego logo UNESCO – bohatera animowanej serii. Kolejne odcinki powstają na podstawie zwycięskich storyboardów, które spływają do Francji z całego świata: od najmłodszych, którzy chcą poznawać dziedzictwo ludzkości i wziąć za nie odpowiedzialność. Konkurs zachęca do kreatywności, uruchamia wyobraźnię i pozwala zdobyć wiedzę. Dla zwycięzców oznacza zaś współtworzenie profesjonalnej i prestiżowej animacji prezentowanej m.in. na stronach internetowych UNESCO oraz w mediach społecznościowych.

Konkurs „Patrimonito” adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 12-18 lat.

Edukacyjna animowana seria

Do tej pory powstało już 14 odcinków, które można obejrzeć tutaj: https://whc.unesco.org/en/patrimonito/ Cuzco, skalne kościoły w Lalibeli, Wielka Rafa Koralowa – to tylko niektóre spośród miejsc i obiektów przedstawionych w serii.

Co roku konkursowe storyboardy odnoszą się do innego wyzwania bądź problemu, z którymi trzeba mierzyć się, chroniąc i udostępniając dziedzictwo. W 2022 przewodnim zagadnieniem są zmiany klimatyczne. Niewątpliwie wpływają one na skarby ludzkości, generując różnego rodzaju trudności – jakie konkretnie i jak sobie z nimi poradzić? Na te właśnie pytania będą musieli odpowiedzieć uczestnicy „Patrimonito”.

Obrazek artykułu Rocznica wpisu na Listę UNESCO

Bierzemy się do pracy

Storyboard to, mówiąc najprościej, obrazkowy scenariusz filmu. Każda scena zostaje w nim dokładnie rozrysowana – zupełnie jak w komiksie. Jak powinien wyglądać taki scenariusz? Szczegółowe wskazówki znajdują się tutaj: https://whc.unesco.org/en/patrimonito-2022/ Uczestnicy mogą swoje prace narysować ręcznie lub przy pomocy cyfrowych narzędzi.

Gotowe? Zgłaszamy

Pracę konkursową można zgłosić e-mailem na adres PatrimonitoCompetition@unesco.org (skany plansz) z kopią  dla Polskiego Komitetu ds. UNESCO komitet@unesco.pl  lub pocztą tradycyjną (odręczne rysunki bądź wydruki z plików):

Ms Ines Yousfi
Focal Point, World Heritage Education Programme
UNESCO World Heritage Centre
7, place de Fontenoy,
75352 Paris 07 SP France

Organizatorem konkursu jest Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kopalnia Soli „Wieliczka”, jako obiekt znajdujący się Liście UNESCO, informuje o tym ciekawym przedsięwzięciu.