Na licytację dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Kopalni Soli “Wieliczka” przekazała rzeźbę wykonaną przez utalentowanego górnika rzeźbiarza.

Jedyna na świecie


Rzeźbę z soli licytować można tutaj: https://allegro.pl/oferta/recznie-wykonana-rzezba-solna-dar-gornikow-z-kopalni-soli-wieliczka-15083426705

Drugiej takiej nie ma i nie będzie, powstała bowiem z niepowtarzalnego kawałka soli. Surowiec oczywiście pochodzi z głębin zabytkowej kopalni. Górnicy-rzeźbiarze twierdzą, że sól sama im podpowiada, czym chce zostać, jaki przyjąć kształt. To skała wielce kapryśna, krucha, nieprzewidywalna, ale jakże piękna!

Licytowana rzeźba ma wysokość ok. 33 cm i waży ok. 3 kg. Będzie pasowała wszędzie tam, gdzie ludzie mają wielkie serca. Pomagają, jak potrafią najlepiej, bo Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie ma wyjścia: musi grać do końca świata i o jeden dzień dłużej!  

Dla ludzi o wielkim sercu


Artysta głównym elementem rzeźby uczynił bryłę soli miodowej. Ten rodzaj soli jest wyjątkowo delikatny, o budowie przypominającej włókna bądź pióra. Zachwyca barwą, cudownie niejednolitą, śmiało przechodzącą od bieli do żółtego.

Gdy artysta pierwszy raz wziął w dłonie ten konkretny słony okruch, postanowił, że nie będzie poprawiał Matki Natury, lecz podkreśli urodę surowca i wydobędzie charakter. „Posłucha”, czym ta sól pragnie być… Rzeźbiarz w miodową bryłę wmontował serce – symbol Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Długa tradycja

W wielickiej kopalni w soli rzeźbi się od bardzo dawna. Nikt nie wie, kto pierwszy zamienił kilof na dłuto, lecz z całą pewnością zdarzyło się to całe wieki temu. Tradycja rzeźbienia trwa. Wieliccy górnicy z pokolenia na pokolenie przekazują sobie sekrety słonej skały i tworzą z niej dzieła sztuki.

Licytacja odbywa się we współpracy ze Sztabem WOŚP przy Urzędzie Miasta Krakowa.