Ponad 50 litrów krwi od przeszło setki dawców – oto wynik letniej odsłony akcji „Podaruj krew, podaruj życie”. 8 lipca przy Kopalni Soli „Wieliczka” można było nie tylko oddać krew, ale też skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich i fizjoterapeutycznych.

Wyjątkowa akcja

Zbiórka krwi odbyła się w kopalni już po raz 11.

Była wyjątkowa, krew bowiem można było oddawać w dwóch miejscach. Standardowo w nadszybiu szybu Regis, w centrum miasta – jest to lokalizacja doskonale mieszkańcom znana oraz przy tężni – wyjaśnia Paweł Nowak, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. – Mamy świadomość, że wakacje to czas, gdy jest ogromne zapotrzebowanie na krew – podkreśla Prezes.

Wiedzą o tym również krwiodawcy, którzy mimo letniego upału nie zawiedli. Już od rana ustawiali się w kolejce do Regisu oraz specjalnego autobusu zaparkowanego w sąsiedztwie tężni solankowej. Pomóc postanowiło 160 osób, krwią ostatecznie podzieliło się 117. Byli wśród nich zarówno wieloletni honorowi krwiodawcy, jak i ci, którzy postanowili podzielić się życiem po raz pierwszy. Pracownicy kopalni, wieliczanie, turyści, policjanci, kolejarze nie pozostali obojętni na apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Dlaczego pomagają? Bo tak trzeba! Na każdego krwiodawcę czekał upominek od kopalni – bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej.

Pomoc i profilaktyka

Akcję „Podaruj krew, podaruj życie” organizujemy dwa razy w roku – tłumaczy Adam Gawlik, Przewodniczący MK NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Soli „Wieliczka”. – W sumie, od roku 2016, zebraliśmy ponad 600 litrów krwi od przeszło 1200 osób.

Tegoroczną nowością była towarzysząca zbiórce akcja profilaktyczna – „Pomagam i się badam z Kopalnią Soli „Wieliczka”. Przez cały dzień na dziedzińcu tężni wszyscy chętni mieli okazję porozmawiać z lekarzem specjalistą (dyżurowali pediatra i kardiolog), zasięgnąć porady fizjoterapeuty, zmierzyć sobie ciśnienie krwi oraz saturację. Najmłodsi chętnie uczestniczyli w ćwiczeniach, grach i zabawach. Pod okiem doświadczonego rehabilitanta z Uzdrowiska Kopalnia Soli „Wieliczka” dzieci bawiły się doskonale, ucząc przy okazji, że ruch na świeżym powietrzu to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu.

Ramię w ramię

Akcja „Podaruj krew, podaruj życie” to wspólne przedsięwzięcie Kopalni Soli „Wieliczka”, działającej przy kopalni „Solidarności” oraz RCKiK w Krakowie. W lipcową edycję włączyła się Komenda Powiatowa Policji w Wieliczce. Policjanci oddawali krew dla swojego kolegi Marcina. Kopalniana zbiórka krwi cieszy się nie tylko zainteresowaniem, ale też uznaniem – po raz kolejny znalazła się w dorocznym raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce” jako wzorcowa praktyka z zakresu CSR.