Warszawa – na co dzień jest nie tylko zwiedzana przez turystów, ale pełni różnorodne funkcje m.in. sali balowej, koncertowej czy konferencyjnej. Od drugiego kwartału 2020 roku w komorze prowadzone jest zabezpieczenie górnicze. 

Ponad 2 km kotew 

Obserwowane w ostatnim czasie deformacje związane m.in. z sąsiedztwem dużych wyrobisk, spowodowały, że górnicy musieli podjąć się zabezpieczenia tej komory. Sumarycznie zostanie wprowadzonych 66 m kotew (prętów szkło epoksydowych o długości 6m) i 2140m (prętów szkłoepoksydowych o długości 10m). Rozpoczęcie robót wymagało demontażu żyrandoli. Prace potrwają do końca 2020 roku. 

Wcześniejsze kotwienie realizowano w latach 90. – kotwy były wtedy wykonane też z tworzywa sztucznego, ale bez dodatkowego zabezpieczenia w formie podkładek, stanowiących dodatkowe wzmocnienie górotworu. 

Eksploatacja 

Podłużnię Lill, przy której powstała komora Warszawa, wydrążono z początkiem XIX wieku (pozostała data na ociosie: 1818), komorę eksploatowano dopierona przełomie XIX/XX. Sól wybierano z wyrobiska metodą wrębu ręcznego i strzelania.W końcowej fazie eksploatacji komory (nazwano ją początkowo Prinzinger) zdecydowano o jej turystycznym udostępnieniu. To wtedy strop wyprofilowano na kształt dachu, a następnie wybito w nim szybik wentylacyjny do pola odbudowy Geramb. 

Turystyczna funkcja 

Rozległa przestrzeń 40 m długości (początkowo 57m) i 18 m szerokości wspaniale nadawała się do turystycznej roli. Tuż po I wojnie światowej otrzymała nazwę Warszawa i stała się miejscem odpoczynku turystów po trudach zwiedzania. Na ociosie południowym zawieszono schematyczny rysunek przebiegu trasy i przekroje geologiczne złoża, przy północnym ustawiono budki gastronomiczne. W latach 20. nazwę komory zmieniono na Sienkiewicza, ale już po 1945 roku powróciła do imienia nadanego wraz z odzyskaniem niepodległości. 

Uniwersalna 

W 1944 roku była częścią uruchamianej przez okupanta podziemnej fabryki zbrojeniowej, planującej produkcję poszyć do myśliwców He 219 Uhu. W połowie XX wieku zaczęła służyć celom sportowym, m.in. urządzono w niej boisko i kort tenisowy. Okazjonalnie odbywały się tu też bale, z czasem też inne wydarzenia. Jednak dopiero końcówka lat 90. zmieniła jej funkcję na bardziej reprezentacyjną. Z początkiem XX wieku rozbłysła światłem nowych żyrandoli, powstała też antresola. Dziś jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych komór wielickiej kopalni.