Po trzech miesiącach przerwy spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami wielicka kopalnia zaprasza od najbliższego czwartku 4 lutego na Trasę Turystyczną. Zabytkowe podziemia będzie można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-15.00 oraz w weekendy w godzinach 9.00-17.00. Zwiedzanie odbywać się będzie w niewielkich 10-osobowych grupach.

Kopalnia oczekuje na gości

Kopalnia Soli „Wieliczka” jest gotowa na pierwszych w tym roku turystów. Przerwę w działaniu tras turystycznych wykorzystała m.in. na prace związane z odświeżaniem ekspozycji: renowacje elementów wystroju, wyrównywanie spągu czy wymianę części torowiska na III poziomie. Na trasę zwiedzania ponownie, po trwającym ponad pół roku zabezpieczeniu górniczym, powraca komora Warszawa (XIX wiek). To jedno z największych wyrobisk Trasy Turystycznej i miejsce powszechnie znane z wyjątkowych wydarzeń i  imprez.

Wprowadzone reguły bezpieczeństwa doskonale sprawdziły się latem i jesienią – kopalnia z powodzeniem prowadziła bezpieczny ruch turystyczny. W sumie, przez 7 miesięcy ubiegłego roku zabytkowe podziemia odwiedziło ponad 441 tys. osób. To ¼ frekwencji sprzed pandemii (w roku 2019).

Zwiedzanie z reżimie sanitarnym

Kopalnię zwiedza się i bezpiecznie, i komfortowo, w ścisłym reżimie sanitarnym. Niemal na każdym kroku – pod ziemią i na powierzchni, znajdują się dozowniki z płynem dezynfekującym. Przed wejściem na teren obiektu, wszyscy goście i pracownicy przechodzą przez pomiar temperatury. Badanie odbywa się przy pomocy specjalnej bramki. Tak jak wszędzie, tak i w kopalni obowiązują maseczki ochronne oraz dystans społeczny.

Trasa Turystyczna jest codziennie dezynfekowana (m.in. poprzez zamgławianie i opylanie). Podobnie kopalniane windy. Co godzinę dezynfekowane są powierzchnie najczęściej dotykane, m.in. tamy wentylacyjne oraz barierki. Równie często dezynfekcja odbywa się w toaletach i na powierzchni. Tu na bieżąco odkaża się m.in. ławki, parapety, podłogi, klamki i poręcze.

Kopalnia Soli „Wieliczka” jest bezpieczna. Bez obaw można wybrać się do niej, by nacieszyć oczy jednym z najwspanialszych polskich zabytków. Wizyta w wielickich podziemiach pozwala oderwać się od niełatwej codzienności. Pozwala zaczerpnąć pozytywnej energii płynącej z niezapomnianego spaceru po Trasie Turystycznej.