Cóż to był za wieczór! A właściwie wieczory, bowiem Koncert Noworoczny 2023 odbył się w Kopalni Soli „Wieliczka” dwukrotnie – 7 i 8 stycznia. Wydarzenie powróciło do kalendarza podziemnych imprez po pandemicznej przerwie i z miejsca, jak w najlepszych czasach, zgromadziło pełną widownię.

Wspaniali artyści

Na podziemnej scenie znów mogliśmy zobaczyć, a przede wszystkim usłyszeć solistów oraz orkiestrę Opery Krakowskiej. Na głębokości 125 m wystąpili znakomici: Iwona Socha (sopran), Zuzanna Caban (sopran), Agnieszka Cząstka-Niegódka (mezzosopran), Jarosław Bielecki (tenor), Adam Szerszeń (baryton). Orkiestrę brawurowo poprowadził Piotr Sułkowski.

Klasyka nie ma wieku

Koncert Noworoczny w Kopalni Soli „Wieliczka” to wydarzenie, które łączy pokolenia: najstarsza osoba na widowni miała… 102 lata, zaś najmłodsza – raptem kilka! Co więcej, klasyczny repertuar nie jest zastrzeżony wyłącznie dla wytrawnych melomanów. Najpiękniejsze arie porywają zarówno stałych bywalców opery, jak i mniej wprawionych słuchaczy, którzy dopiero odkrywają piękno klasyki.

Od opery do musicalu

Noworoczny repertuar, jak zawsze zresztą, był wysmakowaną mieszanką genialnych utworów pochodzących z dzieł operowych, operetkowych czy słynnych musicali. „Habanera” z „Carmen” Bizeta czy „Libiamo” wprost z „Traviaty” Verdiego to „crème de la crème”, który oczarowuje niezależnie od epoki czy muzycznej mody. W dwa kolejne styczniowe wieczory wśród soli rozbrzmiewał również repertuar operetkowy, wprost idealny na karnawał oraz wpadające w ucho fragmenty znanych i lubianych musicali, m.in. „Mamma mia!”.