Zabytkowy Park św. Kingi był miejscem wyjątkowych realizacji, ale zawodów wśród jego zieleni i pobliskich budynków kopalni jeszcze nie było. Do soboty 6 sierpnia. Wtedy to 300 uczestników I Biegu Żupnego wyruszyło w 5 km trasę. Najlepszy uczestnik, Adam Czerwiński, pokonał ten dystans w niecałe 16 minut. Zorganizowane przez kopalnię, Powiat wielicki i Fundację Tres Companeros wydarzenie  zgromadziło przy szybie Daniłowicza sporą publiczność.

Duże zainteresowanie biegiem

 – Bardzo chciałbym wziąć udział w biegu, w jaki sposób mógłby jeszcze zdobyć wstęp, w sytuacji gdy jest już komplet uczestników? Bardzo mi zależy, a nie zdążyłem się zapisać. Proszę mi pomóc…  Pan w słuchawce telefonu brzmiał dość rozpaczliwie, dzwonił kilka dni przed biegiem.  Miał jeszcze tylko szansę zdobyć wejściówkę na facebooku kopalni, podobnie jak kilkudziesięciu innych którzy wzięli udział w konkursie.

W sercu zabytkowego parku

Pomysł rywalizacji pomiędzy szybami Daniłowicza, św. Kingi i tężnią solankową spotkał się z dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności.  – W pierwszy dzień zapisów mieliśmy już 120 osób chętnych. Wieliczka – zarówno miasto jak i powiat – ma duży potencjał biegowy, ale wśród uczestników nie zabrakło też obcokrajowców – mówi Marek Burda, pomysłodawca żupnego wyścigu, Dyrektor ds. Technicznych w spółce  Kopalnia Soli „Wieliczka”  Wsparcie.

Bieg nie był bardzo wymagający,  wzięły w nim udział całe rodziny, amatorskie kluby biegaczy, grupy znajomych.  Najmłodszy uczestnik zawodów ma lat 11, najstarszy jest po 70-tce. – Park św. Kingi na jeden wieczór  stał się miejscem nie tylko odpoczynku wieliczan  oraz turystów, ale i prozdrowotnej akcji. Cieszymy się, że mogliśmy współorganizować ten bieg, który nie tylko jednoczy pokolenia, ale i  integruje społeczność lokalną, wokół tej prostej oraz przyjemnej  formy aktywności – mówił podczas otwarcia biegu Paweł Nowak, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.

Z górniczą orkiestrą

Wszystkich uczestników do walki o miejsca na podium zagrzewała liczna publiczność i koncertująca przy szybie Daniłowicza Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka”. Zawody zorganizowano w kilku grupach wiekowych, a nagrody wręczono dla najlepszych kobiet i mężczyzn w każdej  z tych kategorii. Najlepsze czasy  osiągnęli  spośród mężczyzn: Adam Czerwiński,  Michał Wojciechowski, Oleh Bondarchuk, wśród kobiet: Maria Wąsik, Agnieszka Yorokhau, Jolanta Pilarczyk.  Pełne wyniki znaleźć można tutaj:  wyniki

Zwycięzcy otrzymali solne puchary, upominki, bilety na zwiedzanie kopalni. Wszyscy uczestnicy m.in. pamiątkowe koszulki.