Bywa, że zapatrzeni w gwiazdy, nie dostrzegamy tego, co mamy pod stopami. Tymczasem nasza poczciwa Ziemia wciąż skrywa wiele tajemnic. Przeczesujemy kosmos teleskopami i sondami między innymi po to, by znaleźć drugą taką – planetę nadającą się do życia.

Z Torunia do Wieliczki

Tradycja, oparta na historycznych przesłankach, każe sądzić, że jednym z pierwszych odwiedzających kopalnię soli w Wieliczce był Mikołaj Kopernik. Jako student Akademii Krakowskiej najpewniej słyszał o pełnych niezwykłości solnych podziemiach. O jego wielce prawdopodobnej bytności po dziś dzień przypomina wykuty w soli pomnik umieszczony w komorze imienia – oczywiście Mikołaja Kopernika. Wiekopomne dzieło „O obrotach sfer niebieskich” okazało się prawdziwą rewolucją w nauce. Kopernik to pierwszy od czasów starożytnych heliocentrysta. Jego praca zatrzymała Słońce i poruszyła Ziemię, stawiając naszą gwiazdę w centrum najbliższego Wszechświata.

Ten, który dotknął Księżyca

W roku 2015 do kopalni zawitał słynny amerykański astronauta Harrison „Jack” Schmitt, weteran programu księżycowego NASA. Na Srebrnym Globie dane mu było stanąć w roku 1972 w ramach misji Apollo 17. Był to ostatni załogowy lot na naszego naturalnego satelitę. Astronauci spędzili na Księżycu 3 dni i zgromadzili ponad 100 kg próbek. Harrison Schmitt był pilotem modułu księżycowego oraz geologiem. Nic więc dziwnego, że podczas spaceru po wielickiej kopalni szczególnie uważnie przyglądał się solnym skałom.

Drugi Polak i pierwsza bryłka soli

Jak dotąd jedynym Polakiem w kosmosie był Mirosław Hermaszewski, dokładnie 89. astronauta planety Ziemia. Swój lot odbył w lipcu roku 1978. Teraz szansę na dołączenie do niego na kartach podręczników ma Sławosz Uznański-Wiśniewski, który znalazł się w składzie najbliższej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Ax-4 miała wystartować 29 maja, lecz przełożono ją na czerwiec. Astronauci spędzą na ISS dwa tygodnie, skupiając się na naukowych eksperymentach. Sławosz Uznański-Wiśniewski niewątpliwie podbił serca wielickich górników, albowiem postanowił zabrać na orbitę okołoziemską m.in. bryłkę soli z Wieliczki.  Maj 2025