W sercu solnej ziemi, na głębokości 100 metrów, odbyła się wyjątkowa Górnicza Droga Krzyżowa. W Wielki Piątek 29 marca 120 górników przeszło podziemną Gologotą, rozważając mękę Chrystusa.

Tradycja i refleksja

Nabożeństwo w pochylni Barącza stało się już wieloletnią tradycją wielickiej kopalni. Załoga, ubrana w galowe mundury, zjednoczyła się w zadumie i modlitwie. Rozważania przygotowane przez samych górników skupiały się na temacie miłości – jej sile i znaczeniu w obliczu cierpienia.

Unikatowe miejsce modlitwy

Podziemna Droga Krzyżowa w Wieliczce to nie tylko nabożeństwo, ale też wyjątkowe doświadczenie. Stacje Męki Pańskiej wyrzeźbione w lipowym drewnie przez wielickich górników skrywają relikwie kamieni z Golgoty. W ciszy i mroku kopalnianych chodników wierni jeszcze głębiej przeżywają misterium męki i śmierci Chrystusa.

Wielkopostna refleksja dla wszystkich

Choć Wielkopiątkowe nabożeństwo jest dedykowane pracownikom kopalni, w każdą niedzielę Wielkiego Postu podziemną Drogą Krzyżową przejść mogą również wieliczanie, turyści i pielgrzymi. W tym roku w sumie wzięło w niej udział około 2700 osób.

Wiara i tradycja górnicza

Dla wielickich górników wiara jest nierozerwalnie związana z pracą. W Wielki Piątek w kopalni nie odbywały się cięższe roboty, a górnicy spotykali się na modlitwie. Ta wyjątkowa tradycja podkreśla siłę wiary i znaczenie wartości duchowych w życiu społeczności górniczej.

Szczęść Boże w Wieliczce!

Odwiedzając Kopalnię Soli „Wieliczka”, poznaj nie tylko fascynującą historię tego miejsca, ale też doświadcz wyjątkowej atmosfery tego miejsca, gdzie górnicze zwyczaje są wciąż żywą tradycją.