Gala Rodzicielstwa Zastępczego w Kopalni Soli „Wieliczka” 18 maja zwieńczyła Małopolski Kongres Rodzinnej Pieczy Zastępczej. W wydarzeniu zorganizowanym dla u rodzin zastępczych i opiekunów domów dziecka z Małopolski gościli m.in. Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg. Podczas gali wręczono medale Polonia Minor, a także odznaki Meritis pro Familia.

Superbohaterowie

Wydarzenie, w którym uczestniczyło około 300 osób, było podziękowaniem rodzinom zastępczym i osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka za trud codziennej pracy z dziećmi i ich wychowanie.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wielką pracę rodzice zastępczy wykonują, jak wielkim sercem się dzielą. Można powiedzieć, że wróciła moda ma superbohaterów. Dla mnie Wy jesteście takimi superbohaterami. To dla Was wielkie brawa. I to takimi superbohaterami, którzy walczą nie tyle z komiksowymi czarnymi charakterami, ale walczą z emocjami, nieufnością, traumami, z lękami, przezwyciężają te lęki. To jest coś naprawdę niezwykle wielkiego. Nie ma w języku polskim takiego słowa pomiędzy: praca  i miłość. To właśnie jakiś amalgamat, jakaś zbitka tych dwóch słów (gdyby powstała) to jest to, co Wy swoim podopiecznym dajecie.(…) To miłość, która daje im normalne perspektywy, takie jakie każde dziecko chciałoby mieć.  Bardzo gorąco tutaj z Wieliczki dziękuję Wam wszystkim, małopolskim rodzinom zastępczym, ale też stąd niech popłynie mój głos do wszystkim rodzin zastępczych. Bardzo wszystkim gorąco dziękuję – mówił podczas podziemnej gali Premier Mateusz Morawiecki.

Z programem artystycznym w komorze Warszawa 125 m pod ziemią wystąpili uczniowie Szkoły Muzycznej w Wieliczce.

Nagrodzonym i obecnym na gali rodzinom podziękowała też Minister Marlena Maląg: – Dzisiaj najważniejsze są rodziny, najważniejsze są dzieci. Spotykamy się nieprzypadkowo 18 maja, gdy świętujemy urodziny Świętego Jana Pawła II. To właśnie św. Jan Paweł II wypowiedział takie słowa: „wśród wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i najważniejszą” – mówiła Pani Minister.

Nagrody: medale i odznaki

W trakcie wydarzenia rodzinom zastępczym i prowadzącym rodzinne domy dziecka z Małopolski wręczono 51 nagród. Polonia Minor przyznawana jest przez samorząd regionu osobom i instytucjom za szczególne działania na rzecz Małopolski – otrzymały ją 42 rodziny. Odznaki Meritis pro Familia to honorowe wyróżnienie osób, a także organizacji oraz instytucji przyznawane przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Wręczono je 9 rodzinom.

Gala było punktem kulminacyjnym kilkugodzinnego pobytu rodzin zastępczych w podziemiach kopalni. Mogły one tego dnia nie tylko zwiedzić Trasę Turystyczną kopalni, ale także udać się do tężni solankowej. W komorze Warszawa na młodych gości czekały liczne atrakcje, animacje i zabawy.

Znamienici goście

Na wydarzeniu, obok Pana Premiera i Pani Minister, gościli m.in. Przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Poseł Urszula Rusecka, Poseł Józefa Szczurek-Żelazko, Poseł Rafał Bochenek, Przewodniczący Sejmiku Małopolskiego Jan Tadeusz Duda, Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, a także wielu przedstawicieli instytucji, urzędów, samorządów. 

Galę zwieńczyło wspólne pamiątkowe zdjęcie uczestników. Wspomnienia z pobytu w podziemiach –  szczególnie dzieciom z rodzin zastępczych, którzy nie kryli zachwytu kopalnią – na długo pozostaną w pamięci.