Pokazy i koncerty, gry i zabawy, darmowe atrakcje i niespodzianki: piknik „Finał wakacji z górnikami i strażakami” przyciągnął całe rodziny. Wieliczanie pożegnali wakacje 3 września przy tężni solankowej. Gospodarzami wydarzenia byli Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Paweł Nowak i Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieliczce Tomasz Broniowski.

Deszczowa uwertura

Z rana w Wieliczce solidnie popadało, a nawet zagrzmiało. Strażacy i górnicy spoglądali w niebo z niepokojem, ale… jakoś tak szczęśliwie składa się, że jednym i drugim zawsze świeci słońce. Około południa wypogodziło się, a przy tężni solankowej zapanowała wakacyjna atmosfera.

Górnicy i strażacy przygotowali dla wieliczan długą listę atrakcji. Na tle tężni wyrosły m.in. dmuchana remiza oraz ogromna strażacka gaśnica – mali śmiałkowie mogli wspiąć się na nią i spojrzeć na okolicę z wysokości. Zjeżdżalnie, przebojowe piana party, animacje, Psi Patrol, gry, zabawy i konkursy, malowanie buzi, bańki mydlane, darmowe wata cukrowa i popcorn… Oj, było w czym wybierać. Sporo niespodzianek czekało na stoisku Kopalni Soli „Wieliczka”. Skarbnik, górnik, ratownicy górniczy oraz fizjoterapeutki z podziemnego uzdrowiska zadbali, by odwiedziny u nich przyniosły dużo radości oraz szczyptę ciekawej wiedzy. Chętni mogli bezpłatnie pospacerować po tężni solankowej – z murów i wieży roztaczał się piękny widok na wszystkie piknikowe atrakcje.

Moc atrakcji

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska służb mundurowych. Na pikniku stawili się m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, Komenda Wojewódzka Policji, Komenda Miejska Policji w Krakowie, Komenda Powiatowa Policji w Wieliczce, Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce. Nie zabrakło niespodzianek od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Była też interesująca wystawa militariów.

Niejedno pamiątkowe zdjęcie zrobiono przy wojskowej ciężarówce, w wozie strażackim czy na quadzie. Ratownicy medyczni zaprezentowali wyposażenie karetki. Nie tylko najmłodsi z ciekawością zaglądali do imponującego wozu opancerzonego, który służy policjantom. Potężny 16-tonowy pojazd przykuwał wzrok. Wielki aplauz zaskarbiły sobie psy policyjne. Czworonożni funkcjonariusze wyglądali na bardzo zadowolonych z wizyty w Wieliczce.

Prawdziwym gwoździem (zresztą nie tylko metaforycznym) programu okazał się mini turniej strażacko-górniczy. Górnicy i strażacy dzielnie stanęli w szranki, rywalizując w trzech konkurencjach inspirowanych ich służbą i codzienną pracą. Rywalizacja zakończyła się remisem.

Gwiazdy na scenie

Przez cały „Finał wakacji” uwagę przykuwała plenerowa scena. Najpierw dla wieliczan zagrała Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka”, potem serca publiczności zaczarował iluzjonista, półfinalista programu „Mam talent” Rafał Mulka. Zasłużone brawa zebrał zespół Deluxe Alive.

Wieczór należał do gwiazd. Na scenie przy tężni zaśpiewali Liber, Video oraz Roxie Węgiel. Artyści zapewnili dużą dawkę absolutnie najlepszej muzyki. Jak przystało na strażacko-górniczy piknik, „Finał wakacji” po prostu musiał być ognisty i wybuchowy! Grupa Locomotora zabrała publiczność w bajeczną podróż do świata fantazji, nie szczędząc przy tym akrobatycznego kunsztu, płomieni oraz fajerwerków. Kropkę nad „i” postawił DJ Molendys, który porwał do tańca i optymistycznie nastroił wieliczan na początek roku szkolnego.

Organizatorzy wydarzenia: Kopalnia Soli „Wieliczka” i Ochotnicza Straż Pożarna w Wieliczce. Piknik odbył się przy wsparciu Powiatu Wielickiego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.