Kopalnia Soli „Wieliczka” ma nowy samochód służbowy – w pełni elektryczny SUV Peugeot e-2008. 

Wiele korzyści

Do posiadania elektryka przekonuje się coraz więcej osób, firm i instytucji. “Zakup elektrycznego samochodu jest kolejnym krokiem w rozwoju elektromobilności w kopalni. To nie tylko oszczędność kosztów i  większa funkcjonalność firmowej floty pojazdów, ale przede wszystkim  korzyści dla środowiska” wyjaśnia Paweł Nowak, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.

Nowy pojazd będzie użytkowany przez Straż Ochrony „Skarbnik” w codziennej pracy związanej z realizacją zadań ochrony, patrolowaniem terenów kopalni, a także na wypadek konieczności podjęcia szybkiej interwencji. Zastąpi wysłużonego Peugeot Partner, który z biegiem lat z powodu intensywnego użytkowania ulegał awariom i wymagał coraz częstszych napraw.

Ekologiczny i funkcjonalny

Tereny kopalni to nie tylko obszar Parku św. Kingi pomiędzy szybami Kinga i Daniłowicz, a także szyby Kościuszko, Regis czy Wilson znajdujące się w różnych częściach miastach.  – “Ten obszar służba ochrony również nadzoruje  dbając o bezpieczeństwo, chroniąc mienie i obiekty, pokonując przez cała dobę dziesiątki kilometrów czy to w obrębie miasta Wieliczka czy po terenach administracyjnych kopalni. Nowy samochód dedykowany do tych zadań musiał być nie tylko ekologiczny, zwinny, ale i energooszczędny. Dostawca wybrany w drodze postepowania musiał też zapewnić możliwość dostosowania go do pełnienia funkcji straży ochrony bez utraty gwarancji”  – mówi Tomasz Broniowski, Dyrektor Biura Spółki Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Nowe auto ma  ponad 300 km zasięgu baterii, a oszczędność z tytułu samej zmiany formy paliwa wynieść może do 50% w stosunku do poprzedniego pojazdu. 

Społecznie odpowiedzialni

Zakup elektrycznego auta to jedno z wielu działań w obszarze społecznej odpowiedzialności Kopalni Soli „Wieliczka”. – “Kwestie środowiskowe i społeczne są dla nas ważne, staramy się je uwzględniać wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Nie tylko w obszarze zabezpieczania zabytku, ale i w codziennej działalności. Przy tężni solankowej – z myślą o potrzebach mieszkańców regionu i turystów – działa stacja ładowania pojazdów elektrycznych, teraz zakupiliśmy pojazd elektryczny, a w planach mamy wybudowanie farmy fotowoltaicznej dostarczającej energię ze słońca kopalni. Jesteśmy na etapie koncepcyjnym, wyboru wariantu i jej lokalizacji. Dzięki temu możliwe będzie  obniżenie zużycia energii elektrycznej i kosztów jej zakupu. To tylko przykłady naszych odpowiedzialnych  działań, które z każdym rokiem poszerzamy” – dodaje Prezes Nowak.

Elektryfikacja samochodów

Rynek elektromobilności w Polsce rozwija się w szybkim tempie. Pod koniec listopada po naszych drogach jeździło ponad 35 tys. elektrycznych aut osobowych, z czego 17 tys. to elektryki zarejestrowane w bieżącym roku.  W celu zahamowania zmian klimatu i obniżenia misji CO2 o połowę Unia Europejska podejmuje różnorodne proekologiczne działania m.in. te związane z ograniczeniem sprzedaży aut spalinowych.

Deklaracja podjęta przez wiele państw (w tym Polskę)  podczas COP26 w Glasgow mówi o 2035, najdalej 2040 roku, od którego takie samochody nie będą mogły być produkowane i rejestrowane. Czy uda się te ambitne cele zrealizować –  pokaże czas i rozwój technologii. Dobre praktyki kopalni w obszarze ekologii są małą cegiełką w tym kierunku.