Na terenie Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. funkcjonować będzie Powiatowy Magazyn Pomocy (PMP), czyli stały punkt zbiorczy darów dla obywateli Ukrainy.

Punkt zorganizowano w budynku stolarni – w pobliżu szybu św. Kingi oraz w sąsiedztwie tężni solankowej. Dodatkowo ustawiono przy nim namiot magazynowy użyczony przez Wojska Obrony Terytorialnej (11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej). W montażu namiotu pomogły KP PSP Wieliczka i OSP Wieliczka.

Odpowiedzieliśmy pozytywnie na zapytanie ze strony Powiatu Wielickiego w sprawie lokalizacji magazynu zbiorczego na terenie solnego przedsiębiorstwa. Kopalnia znajduje się w centrum miasta powiatowego, a jej teren jest  monitorowany przez całą dobę – mówi Paweł Nowak, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A., dodając: – Wesprzemy ten punkt także logistycznie, a w razie potrzeby strażacy obsługujący PMP będą mogli liczyć na wsparcie naszych pracowników. W obliczu tragedii, jak spotkała naród ukraiński, również kopalnia stara się pomagać, na miarę swoich możliwości.

Magazyn będzie działał w ramach budowanego w Małopolsce Wojewódzkiego Systemu Koordynacji Pomocy dla Ukrainy. Dary zbierane w gminach przez organizacje czy ze zbiórek indywidualnych trafią do powiatowych magazynów.

Do magazynu powiatowego na terenie kopalni będą przewożone dary gromadzone na terenie Wieliczki, Niepołomic, Kłaja, Gdowa i Biskupic, a następnie z niego będą dostarczane do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych lub do organizacji pomocowych.  Za dystrybucję produktów z magazynu na terenie kopalni odpowiadać będzie Państwowa Straż Pożarna – wyjaśnia Tomasz Broniowski, Dyrektor Biura Spółki Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.

W punktach takich jak ten wielicki dary zostaną posortowane według kategorii i podzielone zgodnie z zapotrzebowaniem – część pojedzie na Ukrainę, część trafi do obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce.