W najbliższy czwartek będzie można skorzystać z tężni solankowej bezpłatnie. Wstęp wolny to upominek od Kopalni Soli „Wieliczka” z okazji Dnia Dziecka – dla wszystkich niezależnie od wieku.

Dzieci z pewnością docenią spacer po tężni. Budowla z drewna i tarniny przypomina bowiem bajkowy zamek. Można wspiąć się na jej mury oraz ponad 20-metrową wieżę. Z ich wysokości roztacza się ładny widok na najbliższą okolicę. Podczas wędrówki po podestach warto też obejrzeć system drewnianych rynien i kurków, które rozprowadzają solankę po ścianach tężni.

Słona woda rozpryskuje się na rosochatych gałązkach dzikiej śliwy, częściowo paruje i nasyca powietrze solnym aerozolem. Początkowo tężnie miały zastosowanie przy produkcji soli warzonej. Zagęszczano w nich solankę, z której potem odparowywano słoną przyprawę. Z czasem spostrzeżono, że tworzący się wokół drewnianych budowli mikroklimat przypomina ten dobroczynny nadmorski.

Tężnia solankowa Kopalni Soli „Wieliczka” czynna jest od godziny 9:00. Ostatnie wejście o godzinie 18:00. Bezpłatne bilety można pobrać w automatach biletowych na terenie kopalni, w kasach biletowych oraz online. Szczegółowy regulamin na www.kopalnia.pl

Dzień Dziecka to wyjątkowe święto, o którym nie zapomina nawet Skarbnik. Dobry duch kopalni z całą pewnością pojawi się 1 czerwca na Trasie Turystycznej. Dla małych turystów przygotował słodkości oraz bryłki soli. Skarbnik z przyjemnością zapozuje również do pamiątkowych zdjęć ze zwiedzania zabytkowej kopalni soli.