Z okazji Barbórki zapraszamy na niezwykłą filmową wyprawę w głąb zabytkowej kopalni. Przewodnikiem po podziemnych szlakach jest wielicki sztygar. Pewnym krokiem poprowadzi widzów przez komory i chodniki, a także przez historię i współczesność Kopalni Soli „Wieliczka”.

Co dokładnie trzeba zrobić, aby ponad 700-letnie podziemia były bezpieczne? Jak wieliccy górnicy dbają o dziedzictwo figurujące na Liście UNESCO? Tego widzowie dowiedzą się z fascynującej opowieści sztygara. Wspólnie z nim przyjrzą się pracy służb wentylacyjnych i geologicznych, poznają znaczenie i funkcje górniczych szybów, zobaczą, w jaki sposób zabezpiecza się komory i chodniki. Na trasie filmowego spaceru znajduje się jedno z najbardziej intrygujących miejsc wielickiej kopalni – Groty Kryształowe. One również, unikatowe i delikatne, wymagają nieustannej troski górników.

Zapraszamy do obejrzenia filmu. Link do “Opowieści sztygara”

Kopalnia Soli „Wieliczka” jest zabytkiem, atrakcją turystyczną, miejscem imprez, uzdrowiskiem. To wszystko nie byłoby jednak możliwe bez pracy wielickiej załogi, jej nieprzerwanego wysiłku wkładanego w zabezpieczanie, udostępnianie oraz utrzymanie zakładu górniczego. Bezpieczna kopalnia oznacza bezpieczne miasto na powierzchni. Bezpieczna kopalnia stanowi jedną z najpiękniejszych wizytówek Polski i Polaków, którzy z całego serca dbają o swoje dziedzictwo.