O tym, że ludzki głos to najdoskonalszy instrument, mogliśmy przekonać się podczas niedzielnego koncertu „REscoring Wajda”. W debiutującej w roli sali koncertowej komorze Lill Górna wystąpił Chór Polskiego Radia – Lusławice. Wydarzenie towarzyszyło 19. Festiwalowi Muzyki Filmowej w Krakowie.

W niedzielne popołudnie 17 maja usłyszeliśmy tematy m.in. z „Pana Tadeusza”, „Zemsty”, „Człowieka z żelaza”, „Katynia”, „Smugi cienia”, „Polowania na muchy”, „Kroniki wypadków miłosnych”. Chór podjął się reinterpretacji muzyki z najważniejszych dzieł Andrzeja Wajdy. Wyzwanie prawie niemożliwe, bo jak zamienić pełne rozmachu filmowe utwory na wersje a capella?

Powiedzieć, że Chór Polskiego Radia – Lusławice stanął na wysokości zadania, to nie powiedzieć nic. Wokalne aranżacje kompozycji takich mistrzów jak Kilar, Komeda, Penderecki, Korzyński, Konieczny w chóralnej aranżacji nabrały niespotykanych emocji i zupełnie nowego znaczenia. Śmiało można je uznać za alternatywę dla pierwotnych wersji pisanych na szerokie instrumentarium. To doskonałe dopełnienie oryginalnych ścieżek dźwiękowych, a także dowód na absolutną wyjątkowość twórczości Wajdy oraz współpracujących z nim artystów.

Za nowe opracowania odpowiadają czołowi polscy kompozytorzy i aranżerzy: Marcin Wawruk, Wojciech Lemański, Jan Stokłosa, Maciej Kabza oraz Marek Raczyński. W komorze Lill Górna wystąpili: Chór Polskiego Radia – Lusławice, Żaneta Seweryn (cymbały), Dawid Ber (dyrygent).